Internetowe oferty finansowe, zwłaszcza na prywatnych skrzynkach zdominowane zostały ostatnio przez propozycje szybkich niewielkich pożyczek nawet z pierwszą darmową (do 500 zł bez oprocentowania).
Przy okazji warto wiedzieć, że pożyczka to nie tylko pieniądze, pożyczyć możemy również rzecz – tym między innymi pożyczka może się różnić od kredytu. Pożyczki mogą być oficjalne i mniej oficjalne; formalne i nieformalne.
Konkurencja dla firm pozabankowych
Mimo wspomnianej lawiny ofert z firm pozabankowych i dla nich rośnie poważna konkurencja, czyli pożyczki prywatne w tym społecznościowe. Działają one na prostych zasadach i nierzadko jedynym argumentem jest po prostu znajomość pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą. Bywają udzielane przez inwestorów lub osoby prywatne chętnym pożyczkodawcom. Nierzadko oferty o możliwości zaciągnięcia pożyczki prywatnie pojawiają się w mediach. Po prostu inwestorzy nierzadko dysponują wolnymi środkami i chcieliby na tym zarobić. W ogłoszeniach czasem ogłaszają kwotę, jaką dysponują i proponowany procent spłaty.
Warunki udzielania pożyczki niekoniecznie są stałe – czasem jest to kontakt bezpośredni, czasem telefoniczny. Oprocentowanie nierzadko jest uzależnione od stopnia znajomości pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.
O ile natomiast podstawowe uzgodnienia możemy załatwić telefonicznie, to do podpisania umowy pomiędzy pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą potrzebny jest kontakt bezpośredni. Umowa może stanowić dowód w sprawie, jeśli pożyczka nie zostanie spłacona w terminie. Takie pożyczki mogą być również udzielane pod zastaw. Bywa, że pożyczkobiorca sam proponuje procent do spłaty. Ewentualne badanie zdolności kredytowej pożyczkobiorcy zależy tu tylko od pożyczkodawcy. Pożyczki prywatne często mają formę popularnych już “chwilówek”, stąd poważna konkurencja dla zarejestrowanych firm pożyczkowych.
Społecznościowe jak prywatne
Pożyczki społecznościowe mają swoje korzenie już przed wiekami, bowiem już dawno istniały formy samopomocy w społeczności lokalnej. W naszych czasach ma to inną formę, gdyż na ogół funkcjonuje dzięki internetowi, gdzie pewna grupa osób informuje siebie o posiadanych wolnych środkach. Osoby te zawierają pomiędzy sobą transakcje pożyczkowe.
Zapraszamy na https://pozyczaj.net/
Przeczytaj również:
Czym są pożyczki społecznościowe dla firm?