Odpowiedź na to pytanie jest prosta – zawsze. Jednak pod jednym warunkiem – myślimy o oszczędzaniu przez dłuższy okres. Należy także wybrać odpowiedni ich rodzaj, aby najbardziej odpowiadał nie tylko naszym planom finansowym, ale i sytuacji na rynku.
Jeśli myślimy o ulokowaniu naszych nadwyżek finansowych na krótszy czas, na przykład na kilka miesięcy, zwykle bardziej korzystne będzie wybranie innych form oszczędzania oferowanych przez banki. Obligacje, tak jak inne sposoby oszczędzania obarczone są pewnym ryzykiem. Jednak ich duża różnorodność sprawia, że możemy ograniczyć niepewność do minimum, kupując papiery najbardziej odpowiadające naszym potrzebom.
Obligacja jest rodzajem papieru wartościowego, w którym emitent stwierdza, że jest dłużnikiem wobec jej posiadacza i zobowiązuje się do zapłacenia mu w wyznaczonym terminie i na określonych warunkach pewnej kwoty pieniędzy wynikającej z ustalonego oprocentowania oraz do zwrotu pożyczonego kapitału. Na krajowym rynku najpopularniejsze są obligacje emitowane przez Skarb Państwa. Swoje papiery dłużne sprzedają jednak także spółki handlowe, w tym banki, oraz samorządy lokalne.
Jednak obligacje dzielą się nie tylko ze względu na rodzaj emitenta. Innym kryterium jest termin wykupu. W przypadku papierów przeznaczonych dla zwykłego ciułacza, wynosi on od roku do 10 lat. Poza tym różne są sposoby ustalania oprocentowania. W tym przypadku mówimy o obligacjach o stałym bądź zmiennym oprocentowaniu oraz o zerokuponowych, które nie są oprocentowane, a cały zysk jej nabywcy pochodzi z dyskonta, czyli niższej ceny zakupu w stosunku do wartości nominalnej, określającej kwotę jaką otrzyma w momencie wykupu.
Przy kupnie papierów dłużnych należy zatem zastanowić się jakiego rodzaju papiery najbardziej odpowiadają naszym wymaganiom. Oczywiście należy uwzględnić przy tym przewidywany rozwój sytuacji na rynku. Przede wszystkim przyszły poziom stóp procentowych. Jeśli oczekujemy jego wzrostu lepiej wybrać papiery o zmiennym oprocentowaniu. W okresie, gdy spodziewamy się spadku stóp, najkorzystniejsze będzie zdecydowanie się na obligacje o stałym oprocentowaniu bądź zerokuponowe. Duże znaczenie ma tu okres oszczędzania.
Jeśli chcemy ulokować środki na dłuższy termin ryzyko zwiększa się, ponieważ nie jesteśmy w stanie przewidzieć jak będzie zmieniać się poziom stóp w czasie, powiedzmy pięciu czy dziesięciu lat. Jednym ze sposobów zmniejszenia niepewności jest wtedy kupno papierów o krótszym terminie wykupu. Nie wiemy jednak jak będą oprocentowane obligacje, które wtedy będziemy chcieli nabyć. Innym rozwiązaniem jest kupno obligacji o zmiennym oprocentowaniu, z których dochód będzie kształtował się pod wpływem aktualnej sytuacji na rynku.
Należy jednak pamiętać, aby termin wykupu odpowiadał naszym planom finansowym. Posiadane obligacje możemy sprzedać przed terminem wykupu. Jednak wiąże się to z dodatkowymi kosztami, a w przypadku papierów rynkowych, którymi obraca się na giełdzie, możemy uzyskać niższą cenę niż tę, którą sami zapłaciliśmy.
Wysokość obiecywanego oprocentowania nie powinna przesądzać o wyborze danych obligacji. Pamiętać należy także o sprawdzeniu możliwości płatniczych naszego przyszłego wierzyciela. Obligacje Skarbu Państwa uchodzą za całkowicie bezpieczne pod tym względem, choć formalnie nie są zabezpieczone. Jedyną gwarancją wypłaty należnych nam odsetek i zwrotu pożyczonego kapitału jest autorytet państwa. Jeśli jednak rząd odmówiłby spłaty zaciągniętych zobowiązań, to w trudnej sytuacji znaleźlibyśmy się wszyscy, nie tylko posiadacze obligacji skarbowych.
W przypadku papierów dłużnych emitowanych przez firmy i samorządy wszystko zależy od ich sytuacji finansowej. Nie znaczy to, że zawsze sami musimy badać ich raporty finansowe. Na rynku istnieje kilka wyspecjalizowanych instytucji, czyli agencji ratingowych, które zajmują się oceną ryzyka niewypłacalności emitentów takich obligacji. Przed zakupem możemy zapytać maklera, czy wybrany przez nas papier ma ocenę ratingową i jaką. W ten sposób, bowiem może zaoszczędzimy sobie nieprzespanych nocy w przyszłości.
Wojciech Majerkiewicz
Copyright By Portal Edukacji Ekonomicznej
www.NBPortal.pl
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe