Odsetki jakie można zarobić na bankowych depozytach z miesiąca na miesiąc są coraz niższe. Oprocentowanie niektórych lokat w ciągu ostatniego miesiąca spadło w 14 bankach ? wynika z porównania przeprowadzonego przez Open Finance. Jak co miesiąc sprawdziliśmy, w których bankach stawki oprocentowania są najwyższe. Ocenie poddaliśmy lokaty zarówno tradycyjne, jak i te zakładane przez Internet, a także polisy lokacyjne.
Pod uwagę braliśmy lokaty o stałym oprocentowaniu, a jeśli bank oferuje tylko zmienne jest to oznaczone w tabeli. Sprawdziliśmy stawki na 5 tys. zł w 34 bankach.
Ostatnie miesiące to systematyczny spadek oprocentowania depozytów. Co prawda niektóre banki organizują chwilowe promocje i podnoszą stawki za niektóre rodzaje depozytów, ale ogólny trend jest taki, że za lokaty płaci się klientom coraz mniej. Banki nie mają większych problemów z płynnością więc obniżają stawki. Ma to związek ze spadającymi rynkowymi stopami procentowymi. Trzymiesięczny WIBOR na początku kwietnia wynosił 4,05 proc., a teraz to już tylko 3,86 proc. Dopóki spada inflacja, a Rada Polityki Pieniężnej nie podnosi stóp procentowych, amatorzy bezpiecznego oszczędzania nie mają co liczyć na wyższe oprocentowanie lokat. I muszą się do takiej sytuacji przyzwyczaić. Nie spodziewamy, się by w tym roku doszło do podwyżek oprocentowania bankowych depozytów.
Pocieszeniem dla tych, którzy chcą założyć lokatę może być informacja, że na obniżki nie zdecydowali się liderzy naszego rankingu. Czołówka pozostała w zasadzie bez zmian. Najwyżej oprocentowaną lokatę na miesiąc znajdziemy w Eurobanku, który płaci 4,55 proc., co po odjęciu 19-proc. podatku od zysków kapitałowych daje nam 3,69 proc. zysku. Deponując pieniądze na kwartał można jednak zarobić więcej. Getin Noble Bank za pośrednictwem serwisu lokaty.open.pl płaci 5 proc. To lokata z dzienną kapitalizacją, czyli dająca możliwość uniknięcia podatku Belki, a więc odpowiada ona tradycyjnej lokacie o oprocentowaniu 6,17 proc. Ta sama instytucja oferuje najlepszy depozyt na pół roku. Lokata z dzienną kapitalizacją przyniesie 5,65 proc. na rękę, co odpowiada tradycyjnej lokacie z podatkiem na 6,98 proc. Identyczna oferta obowiązuje w tej instytucji w przypadku rocznych depozytów. Z kolei amatorzy dwuletnich lokat mogą zaś skorzystać z oferty Banku Pocztowego, który ma lokatę na 7 proc. (5,67 po opłaceniu podatku), ale uwaga, ze zmiennym oprocentowaniem. Jeśli chcemy założyć dwuletnią lokatę o stałym oprocentowaniu to najwyższą stawkę oferuje Toyota Bank, gdzie można założyć lokatę na 6 proc. (4,86 proc. netto).
Ci, którzy zastanawiają się jaką lokatę wybrać, powinni przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie jaką kwotę i na jaki okres mogą zamrozić. Potem wypada poszukać banku, który w danej kategorii oferuje najwyższą stawkę. Lokat nie trzeba zakładać w banku, w którym mamy konto. Pieniądze można przenieść do innej instytucji, bo niemal w 100 proc. banki nie wymagają prowadzenia konta jeśli chcemy założyć tam lokatę. Oczywiście nie zawsze przenosimy do innego banku muszą się nam opłacać. Jeśli różnica w oprocentowaniu jest symboliczna, a my nie mamy dużych oszczędności, to może się okazać, że różnica w odsetkach sięgnie kilku złotych, a może kilku groszy. Warto więc przeliczyć oprocentowanie na konkretną kwotę odsetek, i wtedy zadecydować, czy przenosić pieniądze, czy nie.
Mateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl
www.AlternatywneInwestycje.com