Od 6 lat prowadzę działalność gospodarczą. W swojej firmie zatrudniam 4 osoby. Ze względu na to, że od pewnego czasu spadły zyski noszę się z zamiarem zwolnienia jednego z pracowników. Kłopot jednak polega na tym, że pracownik ten przebywa na urlopie. Chcę się dowiedzieć, kiedy mogę wypowiedzieć nieobecnemu pracownikowi umowę o pracę?
Zgodnie z art. 41 kodeksu pracy (kp) pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Z przepisu powyższego wynika, iż oświadczenie o wypowiedzeniu umowy o pracę może być złożone we wskazanych przypadkach przez pracownika, ale nie przez pracodawcę. Z drugiej strony pracodawca może złożyć pracownikowi takie oświadczenie, zanim rozpocznie się wskazany w analizowanym przepisie okres ochronny nawet, jeśli rozwiązanie umowy o pracę nastąpiłoby już w okresie ochronnym.
Zakaz wypowiedzenia, o którym mowa dotyczy wszystkich rodzajów umów o pracę, które mogą być wypowiadane (umowy na okres próbny, na czas nieokreślony, a także umowy na czas określony, jeśli możliwość jej wypowiedzenia została zastrzeżona w jej treści). Zakaz wypowiedzenia z art. 41 kp jest niezależny od przyczyny wypowiedzenia i obowiązuje nawet w przypadkach, w których wypowiedzenie miałoby nastąpić z przyczyn niedotyczących pracownika na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844 z późn. zm.). Jedyny wyjątek od zakazu przewiduje przepis art. 5 ust. 3 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią wypowiedzenie pracownikom stosunków pracy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 kp, jest dopuszczalne w czasie urlopu trwającego co najmniej 3 miesiące, a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeżeli upłynął już okres uprawniający pracodawcę do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 11 grudnia 1996 r. (sygn. akt I PKN 39/96, opubl. OSNP 1997, z. 14, poz. 252) wypowiedzenie umowy o pracę w okresie pierwszych trzech miesięcy urlopu wychowawczego, w przypadku udzielenia pracownikowi tego urlopu na okres dłuższy niż trzy miesiące jest dopuszczalne, jeżeli zwolnienie z pracy nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Przewidziany w art. 41 kp zakaz wypowiedzenia dotyczy również wypowiedzenia zmieniającego, chyba że wypowiedzenie to dokonywane byłoby z przyczyn niedotyczących pracownika. Zgodnie bowiem z art. 5 ust. 4 ww. ustawy wypowiedzenie pracownikom warunków pracy i płacy w sytuacjach, o których mowa w art. 41 kp, jest dopuszczalne niezależnie od okresu trwania urlopu lub innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy. Przepis art. 41 kp zabrania pracodawcy wypowiedzenia umowy o pracę pracownikowi w okresie urlopu pracownika udzielonego przez pracodawcę. Chodzi tu o urlop wypoczynkowy, wychowawczy, bezpłatny, szkoleniowy, okolicznościowy itp. Omawiany przepis tworzy pracownikowi przebywającemu na takim urlopie (zwłaszcza przez dłuższy czas) gwarancję powrotu do pracy.
Oczywiście, wypowiedzenie umowy o pracę bezpośrednio po powrocie pracownika z urlopu jest dopuszczalne. Zgodnie z tezą wyroku Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1994 r. (sygn. akt I PRN 77/94, opubl. OSNP 1995, z. 2, poz. 24) brak możliwości zatrudnienia pracownicy po urlopie wychowawczym na stanowisku równorzędnym z zajmowanym przez nią przed urlopem lub zgodnym z jej kwalifikacjami uzasadnia wypowiedzenie umowy o pracę. Z kolei inna usprawiedliwiona nieobecność pracownika w pracy może wynikać z tymczasowego aresztowania, choroby (w tym odosobnienia z powodu choroby zakaźnej), macierzyństwa, konieczności opieki nad dzieckiem do lat 8 bądź innym członkiem rodziny pracownika, który z powodu choroby musi znajdować się pod opieką pracownika. Po upływie okresu, w którym pracownik nieobecny korzysta z ochrony przed wypowiedzeniem, powstaje po stronie pracodawcy prawo rozwiązania umowy o pracę. Zgodnie z art. 53 § 1 kp pracodawca może rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia:
1.jeżeli niezdolność pracownika do pracy wskutek choroby trwa: a) dłużej niż 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, b) dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową,
2.w razie usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy z innych przyczyn niż wymienione w pkt 1, trwającej dłużej niż 1 miesiąc.
Artykuł pochodzi z
serwisu porad prawnych
www.eprawnicy.pl
Przeczytaj inne porady prawne:
Likwidacja firmy a okres wypowiedzenia umowy o pracę,
Dodatkowy urlop z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14,
Przejdź do spisu treści 700 porad finansowych zawartych na portalu ,
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe