Oferta kredytów w bankach jest bardzo szeroka. Od kredytów na zakup roweru, po kredyt na mieszkanie czy spłatę długów. Mimo atrakcyjnych ofert i haseł, które przyciągają nowych klientów, nie ma ofert uniwersalnych, a każda zawiera obostrzenia i określone warunki. Jak zatem wybrać najlepszy kredyt dla siebie?
Kredyt hipoteczny, kredyt studencki, kredyt konsolidacyjny… Dostępnych ofert i możliwości w instytucjach finansowych jest naprawdę wiele. Jeżeli zastanawiasz się nad zaciągnięciem kredytu w banku, warto wcześniej skorzystać z tzw. porównywarki kredytów. Porównywarka kredytów, dostępna na stronie internetowej, analizuje oferty wszystkich banków. Przed porównaniem ofert klient wybiera, który kredyt go interesuje – kredyt gotówkowy, na zakup samochodu czy też kredyt dla firm. Bogata oferta bankowa zostaje automatycznie „przesiana”, a porównywarka prezentuje produkty, które odpowiadają wyłącznie potrzebom klienta.
W wyborze odpowiedniego kredytu pomaga dostępny kalkulator rat. Dzięki niemu wiemy, ile będą wynosić miesięczne zobowiązania w związku z kredytem oraz ile wynosi całkowity koszt kredytu (z uwzględnieniem prowizji banku). Wystarczy podać: kwotę kredytu, okres spłat, w czasie którego zamierzamy wywiązać się z umowy i oprocentowanie. Wraz z wynikiem uzyskujemy jednocześnie najatrakcyjniejsze oferty kredytów dostępne na rynku.
Decydując się na zaciągnięcie kredytu, należy wziąć pod uwagę, iż każdy bank będzie zainteresowany naszą sytuacją finansową, by ocenić zdolność kredytową. Własną zdolność kredytową można oszacować samodzielnie w oparciu o bardzo przydatne narzędzie, również bezpłatne i dostępne on-line, jakim jest kalkulator zdolności kredytowej. W odpowiednie pola kalkulatora wystarczy wpisać: uzyskiwany dochód netto, liczbę osób w gospodarstwie (rodzinie), podać sumę miesięcznych zobowiązań (np. czesne za szkołę, alimenty), innych rat kredytowych, miesięczne koszty utrzymania (czynsz, rachunki, opłaty), limity na kartach kredytowych, długość okresu kredytowania (czyli na ile lat zaciągamy kredyt) i wysokość oprocentowania kredytu.
Wiadomo, że im wyższy dochód netto oraz niskie koszty wynikające z pozostałych zobowiązań finansowych gwarantują uzyskanie zdolności kredytowej. Jednocześnie posiadanie umowy o pracę na czas nieokreślony jest dla banku pewniejszym czynnikiem do zdolności kredytowej niż umowa o dzieło. Badając zdolność kredytową należy być uczciwym wobec instytucji finansowej. Kłamstwo, jak mówi przysłowie, ma krótkie nogi i prędzej czy później zostanie wykryte. Pracownicy w każdym banku zobligowani są do weryfikacji przedstawionych przez klientów informacji, dlatego przed decyzją o przyznaniu kredytu wymagają dokumentów, które potwierdzą podane dane.