Zwrot podatku za pracę za granicą to często niemałe kwoty, które nie są odbierane przez pracowników, którym prawnie przysługują. Jeśli pracowałeś lub pracujesz za granicą i nie wiesz czy należy się Tobie zwrot nadpłaconego podatku, ani jak go uzyskać, ten artykuł może Tobie pomóc.
Podejmując legalną pracę w jednym z państw europejskich, w Stanach Zjednoczonych czy Kandzie, zatrudniający nas pracodawca jest zobowiązany do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy do lokalnego Urzędu Skarbowego. Działa to na podobnej zasadzie jak w Polsce – praca jest opodatkowana i od każdej umowy o pracę odprowadzane są podatki.
Każdego miesiąca z pensji pracownika pobierana jest zaliczka na podatek, a ponieważ są to jedynie szacunki tego, ile podatku powinniśmy zapłacić, w rocznym rozliczeniu mogą pojawić się nadpłaty. W wielu krajach zachodnich kwoty wolne od podatku są dość wysokie, w związku z czym pracując za najniższe stawki, w niepełnym wymiarze godzin lub jedynie przez kilka miesięcy w roku, pracownik niemal zawsze może liczyć na zwrot podatku z zagranicy – zwrot wpłacanych zaliczek na podatek dochodowy.
Kto może liczyć na zwrot podatku za pracę za granicą?
W zasadzie każdy, kto podjął legalną pracę w jednym z państw o podobnym systemie podatkowym, z jakim mamy do czynienia w Polsce – system, gdzie praca jest opodatkowana. W praktyce będą to najczęściej osoby pracujące w jednym z państw UE, a także osoby pracujące w Szwajcarii, Norwegii czy Stanach Zjednoczonych. Wystarczy zebrać odpowiednie dokumenty – pracodawca powinien wystawić pracownikowi roczną deklarację podatkową, można posiłkować się również innymi dokumentami, które potwierdzają odprowadzanie z pensji pracownika zaliczki na podatek – a następnie złożyć do lokalnej instytucji podatkowej wniosek o zwrot nadpłaconego podatku. Co warte podkreślenia, zwrot podatku z zagranicy, w związku z wysokimi kwotami wolnymi od podatku, będzie przysługiwał praktycznie każdej osobie, która pracowała zagranicą jedynie przez kilka miesięcy w roku. Zarobki takiej osoby prawdopodobnie nie przekroczyły kwoty wolnej od podatku, dzięki czemu może ona liczyć na zwrot całości zapłaconych przez nią zaliczek na podatek. Często są to znaczne kwoty, a zatem warto się o taki zwrot zagranicznego podatku postarać.
Jak uzyskać zwrot?
Jeśli dysponujemy niezbędnymi dokumentami (w każdym państwie takie dokumenty podatkowe nieco inaczej się nazywają), wystarczy złożyć roczną deklarację podatkową w kraju, w którym pracowaliśmy i poczekać na zwrot podatku z zagranicy. Gdy nie wiemy, jakie dokumenty powinniśmy wypełnić i gdzie trzeba je wysłać, pomocą służą biura rachunkowe, które specjalizują się w odzyskiwaniu nadpłaconych podatków za pracę poza granicami naszego kraju. Wybierając tego typu opcję, wystarczy wysłać do takiego biura oryginały lub kopie dokumentów potwierdzających legalną pracę za granicą, wskazać numer konta, na który ma zostać przelany zwrot podatku z zagranicy i poczekać na pieniądze. Biuro rachunkowe zajmie się wszystkimi formalnościami, pobierając za to opłatę stałą lub ustalony procent od wypłaconego nam zwrotu.