Kiedy i jak ogłasza się upadłość firmy? A co dalej czeka firmę po ogłoszeniu upadłości? Jeśli szukasz informacji na temat konsekwencji upadłości przedsiębiorstwa, zapraszamy do lektury.
1. Jak prawo upadłościowe definiuje upadłość firmy – jak i kiedy ogłosić?
2. Konsekwencje dla dłużnika i wierzycieli
3. Ogłoszenie upadłości – co dalej, jeżeli chodzi o zobowiązania spółki?
Grozi Ci upadłość firmy? Zastanawiasz się, jakie czekają Cię konsekwencje? A może nie wiesz, jak i kiedy należy ogłosić upadłość firmy? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdziesz w dzisiejszym artykule.
Jak prawo upadłościowe definiuje upadłość firmy – jak i kiedy ogłosić?
Jak i kiedy upadłość firmy należy ogłosić? Podstawą prawną, w której znajdziesz wszystkie zagadnienia związane z bankructwem firmy, jest ustawa prawo upadłościowe i naprawcze. W przepisach określono między innymi, jak wygląda cały proces upadłościowego postępowania, co stanowi w ogóle podstawę upadłości oraz jakie są tego skutki.
Kiedy najlepiej ogłosić upadłość firmy? Z reguły przy niewypłacalności firmy, ale nie zawsze zwłoka z zapłatą w terminie zobowiązania spółki jest od razu przesłanką do ogłoszenia upadłości.
Zatem czas ogłoszenia zależy od wielu czynników – między innymi od charakteru naszej działalności oraz od tego, dlaczego borykamy się w danym momencie z niewypłacalnością. Jeśli niewypłacalność firmy zaczyna być niewypłacalnością długoterminową i trwałą, w tym momencie należy zastanowić się nad ogłoszeniem upadłości.
A jak zgłosić upadłość? Należy złożyć wniosek w sądzie rejonowym w wydziale gospodarczym. Pamiętaj, że sąd taki wniosek może odrzucić między innymi w sytuacji, gdy opóźnienie spłaty zobowiązań nie przekroczyło jeszcze trzech miesięcy. Wniosek ten może zostać złożony zarówno przez dłużnika, jak i wierzyciela.
Konsekwencje dla dłużnika i wierzycieli
Kiedy ogłosimy upadłość firmy, dłużnik automatycznie traci prawo zarządzania swoim majątkiem. Zarząd ten zostaje przejęty przez Syndyk, czyli organ upadłościowego postępowania. W przypadku wierzycieli natomiast najważniejszą zmianą jest obowiązek zgłoszenia wierzytelności i czekanie na środki pochodzące z likwidacji tak zwanej masy upadłości.
Po wykonaniu planu podziału dłużnik zostaje wykreślony z rejestru KRS. Są jednak przypadki, gdy uda się zaspokoić całkowicie wierzycieli i wtedy dłużnik może zachować resztę majątku, a sama spółka nie zostanie rozwiązana.
W przypadku jednoosobowej firmy natomiast przedsiębiorca nie straci ostatecznie prawnego bytu. I tuż po skończeniu się postępowania upadłościowego może w dalszym ciągu prowadzić swoją działalność gospodarczą.
Ogłoszenie upadłości – co dalej, jeżeli chodzi o zobowiązania spółki?
Jeśli musisz ogłosić upadłość, ale po zakończeniu postępowania chciałbyś zacząć od nowa, możesz skorzystać z tak zwanego pre-packu. Pozwala to na sprzedanie przedsiębiorstwa, jego części lub aktywów zainteresowanemu inwestorowi, jednocześnie ogłaszając upadłość. Jak widać ogłoszenie upadłości konsumenckiej to duży problem, ale można sobie z tym poradzić. Ważne jest odpowiednie podejście do wymagalnych zobowiązań pieniężnych oraz prawidłowe ogłoszenie upadłości firmy. Pomoc specjalistów pomoże przeprowadzić postępowanie upadłościowe i zabezpieczyć majątek dłużnika.