Każdy, kto chce zacząć przygodę z inwestowaniem, powinien w pierwszej kolejności poznać mechanizmy funkcjonowania rynków finansowych oraz najważniejsze pojęcia z tym związane. Jednym z nich są papiery wartościowe.
Czym są papiery wartościowe?
Papierem wartościowym jest zbywalny dokument lub zapis w systemie informatycznym na rachunku papierów wartościowych. Ten dokument lub zapis stanowi ucieleśnienie praw majątkowych – wygląda to w ten sposób, że dane uprawnienia przysługują osobie wskazanej jako uprawniona w treści dokumentu, natomiast przedłożenie go stanowi warunek konieczny oraz wystarczający dla realizacji uprawnienia. Utrata papieru wartościowego lub jego zniszczenie są równoznaczne z utratą uprawnień aż do momentu wydania postanowienia o jego umorzeniu.
Jakie są kryteria podziału papierów wartościowych?
Jak przypominają eksperci z Prosper Capital, w myśl obowiązujących w Polsce przepisów o obrocie finansowym za papiery uznaje się m.in. akcje, prawa do akcji, certyfikaty inwestycyjne, prawa poboru, kwity depozytowe, listy zastawne itp. Przy podziale papierów wartościowych pod uwagę brane są różne kryteria takie jak rodzaj inkorporowanego prawa, sposób wskazania osoby uprawnionej oraz trybu zbywania papierów, a także posiadane uprzywilejowanie.
Na czym polega emisja papierów wartościowych?
Pod pojęciem, jakim jest emisja papierów wartościowych, należy rozumieć wprowadzenie do obiegu na rynku kapitałowym nowych papierów wartościowych w celu sprzedania ich potencjalnym inwestorom. Emisji papierów wartościowych dokonują przedsiębiorstwa, Skarb państwa oraz jednostki samorządu terytorialnego. Emitowanie papierów wartościowych ma za zadanie pozyskać nowy kapitał, który jest nieodzowny do sfinansowania konkretnego projektu. Papiery wartościowe mogą być emitowane zarówno w ramach oferty publicznej, jak i oferty niepublicznej. W jednym i w drugim przypadku muszą zostać spełnione określone wymogi, np. o ofercie niepublicznej mówi się wówczas, kiedy papiery wartościowe są proponowane bezpośrednio określonej grupie odbiorców.