Czeka Cię za 10-15-20 lat? A może dopiero za 40? Nie licz na to, że czas będzie płynął spokojnie i da Ci odpocząć. Zamiast czekać zacznij odkładać na swoją emeryturę już dzisiaj. Najlepiej systematycznie i z głową.
Oszczędzanie na emeryturę nie powinno mieć nic wspólnego z błądzeniem po omacku. System emerytalny w naszym kraju zakłada kilka jasnych instrumentów dedykowanych odkładaniu na III filarze. Produkty te to IKE, IKZE i PPE (zobacz więcej na ten temat). Oprócz nich istnieją zresztą także inne metody oszczędzania, dobrane indywidualnie wedle potrzeb użytkowników.
IKE – Idealne konto emerytalne?
Nie do końca. Fakt, są całkiem bezpieczną i ciekawą formą oszczędzania, ale systematyzującą się pod nieco inna nazwą, mianowicie: Indywidualne Konto Emerytalne. Są jedną z najbezpieczniejszych form oszczędzania na emeryturze. Jakie mają plusy. Oto małe podsumowanie:
– nie płacimy 19% podatku od zysków kapitałowych, pod warunkiem, że wypłacamy środki w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego,
– nie mamy obowiązku opłacania stałych składek, płacimy tyle, ile możemy,
– możemy z nich korzystać wszyscy, wystarczy, że ukończyliśmy 18 rok życia,
– konto pozwala na wycofanie środków w każdym momencie, szczególnie wtedy, gdy tych pieniędzy po prostu potrzebujemy.
Jedynym ograniczeniem dla kont IKE są roczne limity wpłat – z reguły oscylują one w granicach 10 000 zł rocznie.
IKZE – Zabezpiecz się na emeryturę
IKZE to druga forma oszczędzania, która wyróżnia się następującymi cechami:
– umożliwia zwolnienie z podatku od zysków kapitałowych (tak jak w przypadku IKE, przy wypłacie środków po uzyskaniu odpowiedniego wieku emerytalnego),
– opodatkowaniu podlega wypłacana kwota (zryczałtowanym 10% podatkiem dochodowym).
Jaka jest różnica pomiędzy IKE i IKZE?
W IKE gromadzone są pieniądze już po potrąceniu podatku. W IKZE jest na odwrót – składki są odliczane od podstawy opodatkowania, a podatek będzie liczony od wypłacanej kwoty w momencie zakończenia inwestycji.
PPE – Pomagam przyszłej emeryturze?
PPE czyli Pracownicze Programy Emerytalne pozwalają na włączenie się do wspólnego programu oszczędzania wówczas, gdy program prowadzi nasz pracodawca. Wówczas zadeklarowana kwota dotycząca części wynagrodzenia trafia bezpośrednio na konto PPE. Tak gromadzimy kapitał, który w przyszłości będzie dodatkową inwestycją do naszej emerytury.
PPE to korzyści nie tylko dla samych pracowników, ale również dla pracodawcy. Dzięki nim staje się on znacznie bardziej wiarygodny i atrakcyjny w porównaniu z innymi zakładami.
W tego typu programach składka podstawowa, kierowana miesięcznie na konto nie może przekraczać 7% kwoty, którą pracodawca odprowadza z naszego wynagrodzenia do ZUS.
Oprócz wcześniej wymienionych form inwestowania można też trzymać się bardziej tradycyjnych. Jedną z najlepszych jest lokata lub rachunek oszczędnościowy. Wystarczy odkładać na nich systematycznie kilkaset złotych miesięcznie, by na poczet przyszłej emerytury zaoszczędzić całkiem pokaźną sumkę.
Możemy też trzymać trzymać pieniądze w przysłowiowej skarpecie. Rozrachunek będzie trochę mało opłacalny, ale przynajmniej nie pozostaniemy na emeryturze z niczym.
Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl