Usługi logistyczne mają ogromne znaczenie we współczesnym świecie. Świadczą je fachowe firmy, które dbają o każdy aspekt przechowywania i transportu produktów. Jakie działania są podejmowane w tym zakresie? Jakie rodzaje usług logistycznych można wyróżnić?
Czym są usługi logistyczne?
Usługa logistyczna (ang. logistic service) to wykonywanie odpłatnych prac z zakresu spedycji, magazynowania, transportu oraz innego rodzaju pobocznych działań przez specjalizującą się w tej dziedzinie firmę. Usługi tego typu mają na celu usprawnić proces dostawczy różnego rodzaju dóbr wraz z uwzględnieniem pełnej obsługi formalno-prawnej i czynności celniczych. Firmy logistyczne zajmują się wieloma aspektami w temacie dostaw i transportu – dzięki temu klient zgłaszający się do takiego miejsca ma zapewnioną pomoc zarówno w zakresie usług podstawowych, jak i dodatkowych.
Usługi logistyczne często dzieli się na cztery grupy:
- usługi spedycyjne,
- usługi transportowe,
- usługi magazynowe,
- usługi agencji celnych.
Usługi spedycyjne – spedycja morska, spedycja kolejowa, lotnicza i drogowa
Usługi spedycyjne polegają na organizowaniu transportu materiałów, a zaliczyć do tego można m.in. wybór rodzaju pojazdu / przewoźnika lub armatora oraz planowanie trasy. Działania te to także przygotowywanie wymaganej dokumentacji, określanie warunków przewozu (np. wyznaczanie terminów nadawania przesyłek i ubezpieczanie ich). Na tym etapie ustala się również kwoty przewozu, zawiera się umowy dotyczące przesyłek oraz nadaje się kody kreskowe produktom. Nie można pominąć także kwestii obsługi celnej oraz sporządzania protokołów w przypadku powstania uszkodzeń paczek. Wyróżnia się:
- spedycję drogową – proces, który ma na celu zorganizowanie przewozu towarów określonych w danym zleceniu drogą lądową; warto zaznaczyć, że zanim nastąpi sam transport przesyłki, należy wykonać szereg innych czynności – m.in. zawrzeć umowę z kontrahentem i ubezpieczyć produkty,
- spedycję morską – dobieranie optymalnej trasy przewozu drogą morską; wbrew pozorom nadaje się także do pokonywania krótszych tras niż tylko poruszanie się między kontynentami w transporcie międzynarodowym; atrakcyjna cenowo opcja,
- spedycję kolejową – sprawdza się przede wszystkim w przypadku przewożenia towarów o sporym tonażu oraz na duże odległości,
- spedycję lotniczą – główną zaletą transportu lotniczego jest krótki czas w trasie, co sprawdza się przede wszystkim w awaryjnych sytuacjach lub w przypadku przewożenia produktów medycznych i artykułów sezonowych.
Dystrybucja
Logistyka dystrybucji to seria działań, które mają na celu zaopatrzenie klienta w konkretne rzeczy. Usługi te skupione są na planowaniu konkretnej drogi towarów od etapu zakończenia ich produkcji do dostania się ich w ręce konsumentów.
Magazynowanie
Inaczej usługi polegające na składowaniu i przechowywaniu towarów m.in. w magazynach krajowych lub magazynach partnerskich. Obejmują także pakowanie i etykietowanie produktów, ogólne zarządzanie dostępnymi zapasami, przyjmowanie i wydawanie towarów, kompletację przesyłek, ich przeładunek oraz sortowanie.
Usługi agencji celnych oraz skład celny i magazyn czasowego składowania
Agencja celna oferuje kompleksowe wsparcie przy odprawach celnych. Do jej zadań należy m.in. wypełnienie wymaganych przez służby celne dokumentów. Jakie działania są podejmowane w ramach takich usług? Wyróżnić można tutaj m.in.:
- dopełnianie formalności związanych ze złożeniem towaru w magazynie czasowego składowania,
- obsługa odpraw importowych i eksportowych,
- obsługa przesyłek w składzie celnym,
- odraczanie płatności podatkowych i celnych,
- reprezentacja przed instytucjami państwowymi.
Jakie są usługi dodatkowe firm logistycznych?
Do usług dodatkowych z zakresu logistyki zaliczyć można wszystkie działania, które wykraczają poza określone kategorie. Jako przykład takich prac podać można m.in. tworzenie zestawów promocyjnych, dbanie o etykiety produktów, załączanie instrukcji do towarów i wiele innych pobocznych działań.
Przeczytaj również:
Weryfikacja firm transportowych — sprawdź kontrahenta i zaoszczędź