Pomimo, że zawód adwokata należy do tych powszechnie znanych, jako Polacy nie udajemy się do niego zbyt często. Zmusza nas do tego raczej nasza sytuacja życiowa. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że współczesne tempo życia, stres, presja społeczna wywierają ogromny wpływ na to, jak toczą się nasze losy.
I, pomimo że w przeważającej większości przypadków zachowujemy się bardzo w porządku, przestrzegamy prawa, zdarzają się sytuacje, na które nie do końca mamy wpływ. Wówczas bardzo przydaje się fachowa pomoc prawna.
Rozwód i upadłość konsumencka to jedne z najczęstszych powodów wizyt u adwokata
Nie ulega wątpliwości, że rozwód obok choroby lub śmierci kogoś bliskiego należy do najbardziej stresujących wydarzeń w życiu. Niestety statystyki nie dają powodu do optymizmu. Rozwodzimy się niestety coraz częściej.
Średnio 1 na 3 zawarte małżeństwa kończy się rozpadem. Jeśli pomimo wielu starań również i Twoje czytelniku małżeństwo legnie w gruzach lepiej odpowiednio się do tego przygotować. Sprawy o rozwód nie zawsze wyglądają tak prosto, jak to ma miejsce w serialach o prawnikach. Bywa, że przeobrażają się w wieloletnie batalie, w których gra toczy się zarówno o opiekę nad dziećmi, jak również o majątek. W takiej sytuacji niezbędna jest wręcz pomoc adwokata, którego specjalizacją są rozwody i prawo rodzinne. W przeciwnym razie możemy wyjść z rozwodu mocno poturbowani.
Upadłość konsumencka, pomimo że nie wiąże się z relacjami i prawem do opieki nad dziećmi również potrafi przysporzyć mnóstwa stresów. Żyjemy w świecie ogólnego konsumpcjonizmu. Na każdym kroku jesteśmy zachęcani do kupowania wciąż nowych rzeczy. Status jest czymś do czego coraz więcej osób przywiązuje nadmierną wagę. Stąd już tylko krok do problemów. Jeśli posiłkujemy się kredytami na dom, samochód, wczasy, korzystamy z kart kredytowych, debetów czy chwilówek pewnego dnia, np. w przypadku utraty pracy możemy znaleźć się w ogromnych tarapatach.
Innym powodem kłopotów finansowych może być również nieuczciwość kontrahentów biznesowych. W dobie zatorów płatniczych, 2-3 duże, niezapłacone na czas faktury mogą pogrążyć niejedną firmę. W takich sytuacjach niezbędna może okazać się pomoc z zewnątrz. Tzw. prawo gospodarcze ma w swoim arsenale zbiór narzędzi do walki z nierzetelnymi przedsiębiorcami. Bywa, iż dopiero ingerencja prawna, mobilizuje opornych kontrahentów do zapłaty.
Jak szukać adwokata mając świadomość specyfiki świadczonych przez niego usług?
Zarówno rozwód, jak i upadłość konsumencka, należą do tematów bardzo osobistych. Z tego też względu jest małe prawdopodobieństwo, że ktoś zdobędzie się na odwagę, aby pytać wśród znajomych lub współpracowników o to, czy znają kogoś, kto może pomóc im się rozwieść. Na szczęście żyjemy w czasach powszechnego internetu.
W domowym zaciszu, w dyskrecji możemy poszukać adwokata w swoim mieście. Tu z reguły mamy 2-3 opcje.
Pierwsza to klasyczne poszukiwania dla frazy adwokat w Toruniu w wyszukiwarce Google.
Druga – przeglądanie stron na portalach społecznościowych: Facebook, LinkedIn.
Trzecia – poszukanie portali dla prawników, na których mogą oni zakładać tzw. firmowe wizytówki swoich kancelarii prawnych. Jest to robione nieco na wzór portali zrzeszających lekarzy, a dany prawnik / kancelaria mogą zostać opisani i ocenieni przez użytkowników.
Dużym plusem takich miejsc jest możliwość przejrzenia opinii na temat danej osoby, rekomendacji byłych klientów. Dzięki temu, że odbywa się to z poziomu jednej strony, oszczędzamy mnóstwo cennego czasu.
Po wyborze danej osoby nie pozostaje nic innego jak skontaktować z jej kancelarią prawną. Pamiętajmy, że prawnik to osoba o odpowiednich kompetencjach – musi ukończyć studia wyższe oraz tzw. aplikację, cp jest bardzo wymagającym procesem. Adwokat lub radca prany zostaje wówczas wpisany na specjalną listę w Izbi (radcowskiej lub adwokackiej) – dzięki temu możemy też zweryfikować jego kompetencje i uprawnienia. Na koniec ogólna rada dla wszystkich, którzy dotychczas stronili od tego usług, chociażby ze względu na ich ceny. Pamiętajmy, że nasze prawa nie mają ceny. Rozwód, a co za tym idzie opieka nad dziećmi, podział majątku to kwestie, których niewłaściwe uregulowanie będzie nasz kosztować o wiele więcej niż wizyta u adwokata. Traktujmy taki wydatek jako inwestycję, a nie koszt. Długoterminowo możemy na tym jedynie zyskać.