Nie ma jednej metody, dzięki której współpraca z kontrahentami będzie tylko korzystna. Zadaniem właściciela firmy jest jednak taki dobór potencjalnych partnerów, którzy będą minimalizować ryzyko powstawania kłopotów finansowych. Jak się zabezpieczyć, by uniknąć niewypłacalnych dłużników? Jak odzyskiwać swoje należności? Odpowiedź znajdziecie poniżej.
Weryfikacja kontrahentów
Pierwszym krokiem przed podjęciem współpracy biznesowej jest szczegółowa analiza potencjalnego kontrahenta. Podstawowe dane na jego temat znaleźć można w ewidencji gospodarczej oraz Krajowym Rejestrze Sądowym. Dane publikowane są również na portalach branżowych, na giełdach wierzytelności oraz w BIK, czyli Biurze Informacji Kredytowej i BIG, czyli Biurze Informacji Gospodarczej.
Dzięki takiej analizie sprawdzić można nie tylko wiarygodność firmy pod względem jej legalnego funkcjonowania, ale także historię finansową przedsiębiorstwa. Czy firma posiada majątek? Czy miała w przeszłości problemy z wypłacalnością? Czy znajduje się na tzw. czarnej liście dłużników? Takie informacje pozwolą podjąć decyzję o współpracy albo rezygnacji z realizacji biznesowych planów.
Monitoring płatności
Warto pamiętać, że zabezpieczenie transakcji gospodarczych może, a nawet powinno odbywać się również już na etapie podjętej współpracy handlowej. Powszechną praktyką stało się już monitorowanie płatności. To metody, dzięki którym kontrahentom przypomina się o regulowaniu należności w wyznaczonym terminie.
Służą ku temu narzędzia, takie jak sms czy mail z subtelną prośbą o zapłacie za zobowiązanie. Stosuje się je najczęściej na kilka dni przed wyznaczoną datą oraz w dniu, od którego zobowiązanie staje się przeterminowane. Najczęściej skutkuje to spłatą zaległości, a korzystna współpraca realizowana jest nadal.
Windykacja polubowna
Kiedy kontrahent opóźnia się z opłaceniem wystawionej faktury, nie pozostaje nic innego, jak tylko pomoc w długach. Taką świadczą firmy windykacyjne, które reprezentują wierzyciela. To one wysyłają wezwania do zapłaty i ponaglenia. To one również proponują dłużnikowi rozpoczęcie negocjacji, dzięki którym spłata zadłużenia następuje na dogodnych dla obu stron warunkach.
Wierzyciel ma gwarancję otrzymania zaległej należności, dłużnik zaś otrzymuje pomoc w długach, których może się pozbyć na preferencyjnych warunkach, na przykład poprzez rozłożenie zobowiązania na raty czy zaprzestanie naliczania karnych odsetek.
Windykacja twarda
Jeśli wszystkie metody zabezpieczające transakcje gospodarcze nie przyniosły oczekiwanego rezultatu, a nieuczciwy kontrahent nie ma zamiaru spłacić przeterminowanej płatności, wierzyciel może dochodzić swoich praw na drodze sądowej. Kiedy sędzia wyda werdykt natychmiastowej wykonalności, kolejnym etapem jest egzekucja komornicza.
Dłużnik nie ma już wtedy szans na polubowne porozumienie z wierzycielem. Trafia też do rejestru dłużników, przez co staje się niewiarygodnym partnerem w biznesie. To sygnał dla innych przedsiębiorców, by nie podejmować z nim współpracy handlowej.