Planujesz zawiązanie spółki z o. o.? Przeraża Cię stos formalności, których musisz dopełnić, aby prowadzić działalność? Lekarstwem na Twoje bolączki może być zakup gotowej spółki. W dzisiejszym artykule sprawdzimy, jak krok po kroku wygląda taki proces.
Gotowe do sprzedaży spółki to podmioty, posiadające NIP, REGON, KRS oraz numer VAT UE. Mają również opłacony minimalny wymagany kapitał zakładowy.
Zakup gotowej spółki niesie za sobą szereg korzyści. Jedną z najważniejszych jest oszczędność czasu, potrzebnego na dopełnienie wszelkich niezbędnych formalności. Standardowy proces rejestracji spółki trwa z reguły nie krócej niż miesiąc. Kupując gotowy podmiot, możesz zacząć działać niemal z dnia na dzień. Dla wielu przedsiębiorców ma to niebagatelne znaczenie. Nie od dziś wiadomo przecież, że czas to pieniądz.
Jaki powinien być pierwszy krok w procesie zakupu gotowej spółki?
Pierwszym krokiem w procesie zakupu spółki powinien być wybór sprawdzonej, kompetentnej firmy, która dysponuje gotowymi spółkami na sprzedaż. Dobra decyzja będzie gwarancją w pełni satysfakcjonującej transakcji. Podjęta zbyt pochopnie, może mieć wyjątkowo niekorzystne, długofalowe konsekwencje – twierdzi Przemysław Boruch z grupy consultingowej McCarthy & Taggart Group.
Przygotuj dane spółki
Jeśli znalazłeś już firmę, która pomoże Ci zrealizować Twój plan, zastanów się nad nową nazwą spółki (o ile planujesz ją zmienić). Wybierz również adres, miejsce siedziby i określ wysokość kapitału zakładowego (jeśli chcesz go powiększyć). Wypisz dane wspólników i członków zarządu. Określ procentowy podział udziałów w spółce oraz sposób reprezentacji.
Wszystkie informacje przekaż firmie, od której kupujesz spółkę.
Takie dane będą potrzebne do wykonania zmian w KRS-ie, złożenia niezbędnych formularzy oraz przygotowania nowej dokumentacji księgowej spółki.
Wizyta u notariusza
Zgodnie z prawem umowa kupna-zbycia udziałów wymaga pisemnej formy umowy wraz z notarialnie poświadczonymi podpisami. Jeśli zdecydujesz się na zmianę nazwy podmiotu, konieczne będzie również dokonanie stosownych zmian w umowie spółki.
Umówienie spotkania z notariuszem spoczywa na barkach firmy, zajmującej się sprzedażą spółki. Z reguły odbywa się ono już kolejnego dnia po przesłaniu wszystkich niezbędnych do zakupu danych.
Co ważne, jeśli jednym ze wspólników w spółce jest obcokrajowiec, podczas wizyty u notariusza wymagany jest tłumacz przysięgły.
Dokonanie zmian w KRS
Po wizycie u notariusza niezbędne będzie złożenie dokumentów w sądzie rejestrowym i – jeśli sytuacja tego wymaga – w Urzędzie Skarbowym. Choć na wprowadzenie zmian w KRS-ie trzeba będzie poczekać, nowi udziałowcy mogą podpisywać umowy w imieniu spółki oraz reprezentować podmiot na zewnątrz już od momentu sprzedaży i i powzięcia uchwały o zmianie zarządu.