W obrocie gospodarczym umiejętność negocjowania to niezbędny atrybut każdego przedsiębiorcy. Często się zapomina o sztuce dialogu, zwłaszcza gdy w grę wchodzi utrata własnych pieniędzy, przez niegospodarność dłużnika.
Osoba idąca ze sprawami windykacyjnymi od razu do sądu musi liczyć się z długim czasem trwania przewodu sądowego oraz z wysokimi kosztami, jakie się z tym wiążą. Negocjacje zaś wręcz przeciwnie – trwają krótko i nie niosą za sobą wielkich wydatków.
Jak i kiedy negocjować z dłużnikiem?
To pytania, które prędzej czy później zada sobie każdy przedsiębiorca. Istnieje kilka wskazówek, których zastosowanie z pewnością zwiększy Twoje szanse na odzyskanie należności, nie narażając przy tym relacji z partnerami biznesowymi.
W literaturze fachowej znaleźć można multum opisanych technik negocjacyjnych, strategii etc. Po zapoznaniu się z nimi można jednak dojść do kilku ogólnych wniosków. Przede wszystkim rezultaty, jakie możemy osiągnąć, są zasadniczo trzy, ponieważ negocjacje można wygrać, przegrać lub wypracować kompromis. Najlepiej oczywiście, gdy się wygrywa, bywa jednak tak, że wygrywając negocjacje, traci się dobry kontakt biznesowy. Nasuwa się więc myśl, że kompromis może być korzystniejszy, ponieważ mimo pewnej straty, którą można ponieść, zachowuje się poprawne relacje z partnerem, co w przyszłości może zaowocować opłacalnym interesem.
Przy negocjacjach windykacyjnych powinno się przede wszystkim zwracać uwagę na to, czy osoba negocjująca ma kompetencje decyzyjne. Najlepiej prowadzić rozmowy z władzami firmy, ponieważ wtedy zawsze można być pewnym, że wypracowane rozwiązania będą wiążące dla obu stron. Pamiętaj również o jasności przekazu. Warto mówić wprost, bez zbędnego kręcenia, by Twój rozmówca nie miał problemu z rozszyfrowaniem tego, co chcesz mu przekazać. Skuteczną praktyką jest sporządzanie na piśmie zasad, jakimi będą się kierowały strony przy negocjacjach. To, co zapisane działa na ludzi silniej, zwłaszcza jeśli obie strony podpiszą sporządzony dokument.
Negocjując przy windykacji, trzeba być wyczulonym na pewne techniki manipulacyjne, które może stosować dłużnik. Aby pozostać czujnym, nie należy ulegać emocjom. Wszelkie prowokacje puszczajmy mimo uszu i skupmy się na istocie problemu, to znaczy sposobie na odzyskanie pieniędzy. To, co na ogół można zaobserwować u dłużników, to sytuacja, gdy udają oni dobrą wolę, tylko po to, by uzyskać trochę więcej czasu od wierzyciela i przerwanie czynności windykacyjnych. W tym celu może kłamać, niekiedy jednak prosi o cierpliwość, zwyczajnie grając na uczuciach wierzyciela.
Efektywnym sposobem negocjacji windykacyjnych jest rozwiązanie konfliktu drogą online. Służą do tego platformy windykacyjne takie jak https://www.vindicat.pl/, gdzie poza samodzielnym ściąganiem należności, przedsiębiorca może też zaprosić dłużnika do negocjacji. Serwis posiada mnóstwo udogodnień, korzystanie z niego nie jest drogie, a nad poprawnością merytoryczną całości czuwają specjaliści, z faktycznie istniejącej kancelarii windykacyjnej. Załatwieniu sprawy przez internet towarzyszy wiele zalet. Nie ma się bezpośredniego kontaktu z dłużnikiem, a więc skuteczniej można się bronić przed manipulacją, jest też więcej czasu na przemyślenie proponowanych przez drugą stronę rozwiązań i wszystkie czynności można załatwić, nawet nie wychodząc z domu!
Garść porad przydatnych podczas negocjacji
1. Używaj jasnych i zrozumiałych sformułowań w rozmowach z dłużnikiem. Dokładnie określ, w jakim terminie i miejscu, dłużnik powinien uregulować swoje długi.
2. Zadawaj pytania, weryfikuj odpowiedzi dłużnika, ale również słuchaj uważnie. Kierując zarzut kłamstwa, tylko zaostrzasz konflikt. Zadawaj pytania oraz zapisuj je, by później móc wychwycić ewentualne nieścisłości.
3. Zadając szczegółowe pytania, wyjaśnij od razu swoje intencje. Niech dłużnik ma świadomość, że nie uchyli się od zapłaty. Rozmawiaj z nim spokojnie, lecz stanowczo argumentując swoje stanowisko.
4. Nie ulegaj emocjom. Wiąże się to z naiwnością, możesz być przekonany, że dłużnik mówi prawdę. Jednak ludzie postawieni pod ścianą, są na tyle zdeterminowani, że wymyślają absurdalne wymówki.
5. Bądź konsekwentny. Jeżeli deklarujesz dłużnikowi karę, to bądź konsekwentny i wprowadź ją w życie. Sankcja powinna być dotkliwa i odpowiednia dla konkretnego dłużnika.
Trzeba również pamiętać, że do każdego typu dłużnika trzeba dopasować charakter negocjacji.
Negocjacje windykacyjne to wbrew pozorom bardzo dobry sposób na odzyskanie należności. Odpowiednio prowadzone negocjacje, przynoszą nie tylko zwrot długów, ale również można zyskać nowych partnerów biznesowych.
Zainteresował Cię powyższy tekst? Odwiedź również:
https://www.adwokatupadlosc.com/specjalizacje/antywindykacja.html