Coraz częściej borykamy się z problem braku gotówki, która potrzebna jest ‘tu i teraz’. Spotykamy się z dylematami oraz zastanawiamy się czy kupno nowego dobra jest dla nas odpowiednie. Brak środków na zakup samochodu, który w danym momencie jest niezwykle potrzebny, może stanowić niemałe wyzwanie. Wtedy z pomocą przychodzi kredyt samochodowy.
Kredyt samochodowy tylko na pojazdy?
Kredyt samochodowy jest pożyczką udzielaną konkretnie na pewną transakcję – zakup samochodu. Ale czy tylko? Bank udziela nam go również w momencie kiedy chcemy sfinalizować zakup maszyn budowlanych, przyczep, ciągników i podobnych. W tym momencie nachodzi nas pytanie – w takim razie czym on się różni od zwykłego kredytu? Odpowiedź jest prosta – oprocentowaniem, które w tym przypadku wynosi ok 15% w skali roku. Dodatkowo bank wymaga od nas zabezpieczenia w postaci pojazdu oraz aktualnego AC oraz praw do ewentualnych odszkodowań.
Zalety oraz wady kredytu samochodowego
Niewątpliwą zaletą tego typu pożyczki jest na pewno możliwość zakupu wymarzonego pojazdu pomimo braku środków. Dodatkowo taki kredyt samochodowy cechuje się małą ilością wymagań, jeżeli chodzi o kredytobiorcę oraz posiada bardziej zachęcające oprocentowanie niż normalny kredyt (gotówkowy).
Niestety takie rozwiązanie posiada również pewne wady. Pierwszą negatywną kwestią jest obowiązek ustanowienia zabezpieczenia na pojeździe, który kredytujemy. Oznacza to, że nie jesteśmy jego właścicielami, lecz jedynie współwłaścicielami (razem z bankiem). Ponadto bank wymaga od nas wykupienia Autocasco, które musi być odnawiane przez cały okres kredytowania. Okres kredytowania pojazdu jest zależny od jego wieku oraz zazwyczaj wynosi maksymalnie 5 lat. Pamiętajmy, że samochód, na który chcemy wziąć kredyt, nie może być starszy niż 8 lat.
Aktualne oferty
W chwili obecnej rankingi na pierwszym miejscu stawiają BGŻ BNP Paribas z oprocentowaniem od 3,99%. Warto zwrócić uwagę na tę ofertę ze względu na długi okres kredytowania oraz gwarancji niezmienności raty. Na drugiej pozycji klasyfikuje się Alior Bank, którego oprocentowanie to 5%, a kwota maksymalna wynosi 150 tys. zł. Trzeci w kolejności jest Getin Bank, który udziela kredytu na 110% wartości samochodu.