Zawód adwokata jest powszechnie znany, ale pomimo to korzystamy z jego usług o wiele rzadziej niż obywatele innych państw. Trudno wskazać jednoznaczną przyczynę tego stanu rzeczy. Jedną z nich może być zwyczajna niewiedza na temat tego, w jakich sprawach możemy liczyć na pomoc adwokata. Drugą z przyczyn jest postrzeganie tego typu usług jako drogich, a tym samym dostępnych głównie dla zamożniejszego klienta. W rzeczywistości oba te powody wymagają niejako odczarowania i kilku słów wyjaśnienia. Zapraszamy do lektury.
Pomoc adwokata przydaje się coraz częściej
Żyjemy w czasach ciągłego pośpiechu.
Z jednej strony współczesny świat daje nam niespotykane nigdy wcześniej możliwości, z drugiej o wiele łatwiej popełnić błąd i popaść w różnego rodzaju tarapaty zarówno na płaszczyźnie zawodowej, jak i prywatnej.
Bez fachowej wiedzy nie mielibyśmy szans w większości sporów prawnych.
Na szczęście możemy liczyć na pomoc adwokata, za którym stoi nie tylko wykształcenie, ale i doświadczenie.
W czym może pomóc nam adwokat?
Z pewnością spora część czytelników może być zaskoczona zakresem usług, jakie świadczy adwokat. To tylko pokazuje, że w wielu sprawach nie warto odpuszczać i jeśli tylko czujemy, że nasze prawa zostały naruszone, należy szukać pomocy prawnej. Jako konsument mamy prawo czegoś nie wiedzieć, ale mamy też prawo domagać się przestrzegania prawa. I w tym właśnie pomaga adwokat. Lista spraw, w których może nas wesprzeć jest długa.
Wymieńmy tylko z kilka z nich:
– spory z pracodawcą, z ubezpieczycielem (np. w sprawie zaniżonej kwoty ubezpieczenia)
– sprawy rodzinne: rozwód, sprawy o alimenty, ustalenie władzy rodzicielskiej, podział majątku, spadek,
– reprezentowanie klienta przed sądem, urzędami (ZUS, Urząd Skarbowy).
Już ta krótka lista pokazuje z jak różnymi sprawami możemy się mieć do czynienia na różnych etapach naszego życia. W każdej z nich wspomóc może nas dobry adwokat. Poznań jest przykładem miasta, w którym dostęp do tego typu usług jest bardzo dobry. I w ten sposób dochodzimy do kolejnego punktu.
Gdzie szukać adwokata?
Zazwyczaj poszukując fachowca z dowolnej dziedzinie pytamy wśród rodziny, znajomych. Kim innym jednak jest mechanik, dentysta czy malarz, a kim innym adwokat. Większość spraw, z którymi udajemy się po poradę do adwokata wymaga dyskrecji. Stąd też tak popularne rekomendacje w tym przypadku raczej nie będą miały racji bytu. Na szczęście żyjemy w dobie powszechnego dostępu do internetu i dotarcie do interesujących nas informacji zajmuje krótką chwilę. W tym wypadku możemy zadziałać na dwa sposoby.
1. To samodzielne poszukiwania. Wielu adwokatów posiada swoje strony internetowe, niektórzy są obecni również w social media np. na Facebook.
2. Drugą z opcji jest skorzystanie ze specjalnego portalu dobryadwokat.pl, który pozwala znaleźć mecenasa według miejsca świadczenia porad oraz specjalizacji. Dzięki temu możemy oszczędzić mnóstwo cennego czasu.
Jeśli stawiamy na tradycyjne metody, jednym z lepszych źródeł poleceń i rekomendacji mogą być też różnego rodzaju fundacje i stowarzyszenia. Zazwyczaj współpracują one z kancelariami i mogę dać nam kontakt do sprawdzonej osoby.
Dobry adwokat, czyli jaki?
Jak w wielu różnych przypadkach tak i w tym bardzo liczy się pierwsze wrażenie. W zależności od ciężaru sprawy, za jaką udajemy się do adwokata możemy mieć z nim jednorazowy kontakt. W przypadku, chociażby sprawy rozwodowej, która potrafi trwać miesiącami, a nawet latami dobrze mieć po swojej stronie osobę, do której będziemy mieć pełne zaufanie, która oprócz swojego przygotowania merytorycznego okaże nam zaangażowanie, cierpliwość i zrozumienie. Nie bójmy się pytać i oczekujemy konkretnych odpowiedzi. Jeśli coś wzbudzi w nas niepokój i mamy jakieś wątpliwości co do danej osoby, nic nie stoi na przeszkodzie, aby szukać dalej. Można to do pewnego stopnia porównać do wizyty u lekarza. Chyba każdy z nas spotkał się z sytuacją, w której trafił do kogoś z kim nie było tzw. ”chemii” i szybko zmienił na lekarza, do którego uczęszcza już od lat.
Podsumowując wybór dobrego adwokata nie musi być szczególnie trudny. Bardzo często pierwszy kontakt przeradza się w wieloletnią współpracę przy różnego rodzaju nawet drobniejszych sprawach jak np. analiza umowy kredytowej czy kupna samochodu.