Kryzys, choroba, strata pracy, obniżenie dochodów i inne działania związane z losowością powodują sytuację, która znacznie wpływa na domowy budżet. Zobowiązania finansowe nie maleją, po pewnym czasie jednak wzrasta zadłużenie. By nie doprowadzić do spirali długów – nie zwlekaj! Musisz spłacić zadłużenie jak najszybciej, aby być w stanie kontrolować zobowiązania. Sprawdzenie swoich długów, pozwoli ci wyjść na prostą i nie doprowadzić do egzekucji komorniczej. Gdzie sprawdzić długi i ich wysokość? Co oznacza wysokie zadłużenie?
Życie z długami
Na początku może się wydawać, że zaciągnięcie pożyczki na drobne przyjemności to zwykła rzecz. W pewnym momencie jednak może nadejść coś nieoczekiwanego, co uniemożliwi nam spłatę całości kredytu. Chcąc dokonać zapłaty zadłużenia, zawieramy kolejne umowy pożyczek, a to pierwszy krok do utraty kontroli.
Dług nie jest czymś nadzwyczajnym. Wiele polaków ma problemy w spłacie zadłużenia, nie tylko zaciągniętych umów kredytowych, ale także ze zwykłymi rachunkami. Zgubiony rachunek, czy pominięta opłata za abonament, również może powodować zwiększenie naszych należności.
W przypadku, gdy mamy do czynienia ze znanym zadłużeniem, sprawa może przybrać dramatyczny obrót. Możesz dostawać coraz więcej wiadomości od firm windykacyjnym, jakim zlecono pobór należności od dłużników. Możesz zawsze próbować dojść do porozumienia z wierzycielem i poprosić o obniżenie zaległości lub ich odwleczenie w czasie. Jednak nie zawsze wszystko udaje się rozwiązać na drodze polubownej. W ostateczności twoja sprawa trafia do sądu i komornika, a tobie nie pozostaje nic innego jak wystąpić o upadłość.
Możesz szukać rozwiązania swoich problemów na takich stronach jak finansemobilne.pl lub wziąć sprawy w swoje ręce znacznie wcześniej.
Źródło wiedzy na temat zobowiązań finansowych
Jeśli chcesz kontrolować swoje zobowiązania i być w stałej świadomości twoich długów, to jako osoba fizyczna możesz je sprawdzić w czterech ogólnodostępnych bazach. Są to InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, Rejestr Dłużników ERIF oraz Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej. Wszystkie wymagają rejestracji, dzięki potwierdzeniu swoich danych osobowych.
Ważne, aby wiedzieć, że każdy z rejestrów umożliwia poznanie nieco innych informacji nt. długów. W BIK sprawdzisz zobowiązania wobec banków, firm pożyczkowych i SKOK-ów. Każdy bank czy kredytobiorca umieszcza tam informacje co do regularności spłat i aktualnych długów dotyczących takich produktów jak pożyczki czy kredyty.
W KRD sprawdzisz długi dla osób fizycznych przekraczające 200zł i dla przedsiębiorców przekraczające 500zł. Spływają tu informacje z wielu stron – banków, firm ubezpieczeniowych, firm handlowych, usługowych itp. Znajdziesz tu zatem także nieopłacone rachunki na prąd czy telefon.
Info Monitor to platforma łącząca w sobie informacje jakie znajdziesz w powyższych dwóch bazach – czyli zarówno wszelkie zaległości od banków, jak i te usługowe.
Baza Danych ERIF to baza, która gromadzi informacje o płatnościach przeterminowanych i tych regularnie spłacanych.
Więcej na temat tego, gdzie sprawdzisz swoje zadłużenie możesz znaleźć na stronie http://finansemobilne.pl/bik-jak-sprawdzic-swoje-zadluzenie-za-darmo/
BIK
Jak wspomniano wyżej, jest wiele baz, gdzie dowiesz się o swojej zaległości. W każdym serwisie musisz jednak założyć konto, by bez obaw zorientować się w swoich finansach.
Najlepiej skorzystaj jednak z bazy Biura Informacji Kredytowej i sprawdź czy jesteś coś komuś winny. Jeśli masz już zarejestrowane konto, BIK daje możliwość raz na 6 miesięcy przedstawić ci szczegółowy raport z kompletem informacji z instytucji finansowych. Dzięki temu pozyskasz wiedzę, komu, co i ile jesteś winny i czy czegoś nie przeoczyłeś w spłatach.
Informacje z BIK dostępne są jedynie dla zarejestrowanego użytkownika, którego dotyczy sprawa oraz widoczne są dla banków, które z pewnością zajrzą do rejestru zanim udzielą ci pożyczki czy kredytu.
W BIK sprawdzisz swoje zobowiązania kredytowe oraz finansowe (zawiera on bowiem również informacje o zadłużeniach widocznych w InfoMonitorze), dzięki czemu zobaczysz, czy nie zapomniałeś o rachunku za gaz.
Zdecydowanie warto założyć sobie konto na BIK, aby móc kontrolować swój budżet, nawet jeśli nie jesteś typem dłużnika. Każdy z nas bowiem może zapomnieć o jednym rachunku lub być ofiarą oszustwa, gdy ktoś zawrze umowę na nas. Wówczas kontrola sytuacji finansowej w BIK daje nam także możliwość zachowania czujności.