Rosnące zapotrzebowanie na energię wymusza nowe sposoby produkcji prądu. Udział OZE w bilansie produkcji energii elektrycznej systematycznie rośnie. Jednym z najtańszych sposobów korzystania ze źródeł odnawialnych są elektrownie wiatrowe. Dzięki nim można czerpać korzyści finansowe a jednocześnie zadbać o środowisko naturalne.
Zalety i wady inwestycji w sektor wiatrowy
Aby podjąć najlepszą decyzję o inwestowaniu w dany sektor, warto wziąć pod uwagę wszelkie możliwe czynniki. Zalety tego rozwiązania przedstawiają się następująco:
– długi okres inwestycji – farmy wiatrowe działają przez wiele lat z okresowymi zmianami technologii i sprzętu,
– dzięki rosnącemu zapotrzebowaniu na energię można liczyć na dodatnią rentowność inwestycji,
– występują niskie koszty prowadzenia biznesu w tej dziedzinie.
Jednocześnie ta inwestycja jest obarczona pewnymi wadami:
– energia jest pozyskiwana w sposób nieregularny, zależny od pogody,
– w niektórych krajach – w tym w Polsce występują duże obostrzenia w stawianiu wiatraków na lądzie.
Na szczęście można inwestować w ten sektor pośrednio – w postaci akcji i ETF-ów posiadających udziały w firmach budujących wiatraki i pozyskujących energię z wiatru.
Informacje jak i gdzie kupić akcje i ETF-y znajdziesz m.in. w serwisie Poradnik-Inwestora.pl
Akcje i ETF-y w sektorze energii wiatrowej
Poniżej można znaleźć kilka innowacyjnych firm inwestujących w energetykę wiatrową w Polsce i na całym świecie:
Figene Capital (FIG)
Polska spółka Figene Capital S.A. to podmiot silnie skupiony na projektach związanych z rozwijaniem farm wiatrowych. Głównym celem firmy jest zbudowanie zespołu farm wiatrowych o mocy ponad 500 MW. Jest również obecna na rynku ogniw fotowoltaicznych – chce osiągnąć poziom 100 MW w tym segmencie. Poprzez spółkę zależną Figene Energia FIG zajmuje się dystrybucją i sprzedażą energii elektrycznej. Jej modelem biznesowym jest energetyka rozproszona – pozwala to na lepszą dywersyfikację produkcji energii i zwiększa możliwości dostarczania jej do ostatecznych odbiorców. Spółka notowana na rynku New Connect – w najbliższej przyszłości przygotowuje się do debiutu na rynku głównym GPW.
First Trust Global Wind Energy ETF (FAN)
Emitentem funduszu jest firma First Trust. Oferuje ekspozycję na globalny przemysł energetyki wiatrowej. ETF obejmuje spółki typu pure play (silnie wyspecjalizowane) oraz prowadzące działalność o szerszym zasięgu, które mają częściową ekspozycję na sektorze wiatrowym. W jego skład wchodzą również podmioty, które wydobywają ropę naftową, gaz i handlują częściami samochodowymi. Akcje funduszu można kupić na nowojorskiej giełdzie NYSE Arca.
Vestas Wind Systems (VWDRY)
Przedsiębiorstwo Vestas Wind Systems A/S prowadzi działalność produkcyjną, zajmuje się sprzedażą i serwisowaniem elektrowni wiatrowych, części zamiennych i turbin. Firma założona przez Smitha Hansena i Pedera Hansena w 1945 roku w Aarhus, w Danii. Jest dostawcą najpopularniejszej platformy VCS – turbiny wiatrowej produkowanej od ponad 20 lat. Akcje spółki można dostać na niemieckiej giełdzie Xetra (VWSB.DE) oraz na nieregulowanym rynku pozagiełdowym (OTC).
Inwestowanie w OZE i farmy wiatrowe jest coraz popularniejsze. Ciągły wzrost cen prądu sprawia, że inwestorzy poszukują sposobów na tańszą energię – odpowiedzią może być ta darmowa, pozyskiwana z siły wiatru. Inwestor indywidualny może skorzystać na tym sektorze, kupując akcje i fundusze typu ETF inwestujące w turbiny i farmy wiatrowe.
Przeczytaj również:
Jak można zainwestować w LEGO?