Ubezpieczenie nieruchomości – swojego domu lub mieszkania – stanowi standard w przypadku większości Polaków. W końcu każdemu z nas powinno zależeć na tym, aby nasz dom i majątek był odpowiednio zabezpieczony, np. na wypadek włamania lub kradzieży. Tymczasem tylko część osób ma świadomość tego, że swój dom możemy zabezpieczyć już w momencie jego powstawania. Sprawdź, na czym polega ubezpieczenie domu w budowie.
Czym jest ubezpieczenie domu w budowie?
Swój dom możesz zabezpieczyć już na etapie jego powstawania. Ubezpieczenie domu w budowie jest dobrowolne, ale tylko dla osób, które powstawanie budowli finansują z własnej kieszeni, bez wsparcia banku. Decydując się na kredyt, klient musi wykupić ubezpieczenie, jednak zwykle jego zakres dotyczy ochrony murów. Z kolei ubezpieczenie domu w budowie może obejmować o wiele większy zakres.
Ubezpieczenie domu w budowie jest bardzo praktycznym rozwiązaniem, które będzie w stanie ochronić Cię finansowo przed wieloma sytuacjami losowymi, jeszcze zanim budynek zostanie oddany do użytku i będziesz mógł się do niego wprowadzić.
Ubezpieczenie domu w budowie – co obejmuje?
Warunki ubezpieczenia domu w budowie nie są jednakowe i mogą znacząco różnić się w zależności od wybranego ubezpieczyciela. Jeśli chcesz porównać oferty ubezpieczenia domu w budowie od kilku różnych towarzystw, w najszybszy i najwygodniejszy sposób zrobisz to za pośrednictwem porównywarki ubezpieczeń Ocenapolis.pl. Pamiętaj, aby przed podpisaniem umowy zapoznać się z OWU, czyli Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia.
Warto mieć również na uwadze, że ubezpieczenie domu w budowie nie jest jednoznaczne z ubezpieczeniem nieruchomości. Jego zakres jest węższy, przede wszystkim ze względu na to, że działanie czynników atmosferycznych może w mniejszym stopniu uszkodzić dom w stanie surowym niż ten, który został oddany do użytku.
Ubezpieczenie domu w budowie może obejmować:
– zapadanie się ziemi,
– eksplozję,
– powódź,
– huragan,
– pożar,
– trzęsienie ziemi,
– grad,
– obsuwanie się ziemi,
– upadek drzewa,
– eksplozję,
– falę dźwiękową,
– uderzenie pioruna.
Ubezpieczenie domu w budowie a kradzież
Czy dom pozostający w stanie budowy można również zabezpieczyć przed włamaniem lub kradzieżą? Oczywiście jest to możliwe, jednak w takiej sytuacji zwykle należy zapłacić wyższą składkę. Zabezpieczenie domu od kradzieży będzie jednak możliwie od momentu, kiedy będzie on w stanie surowym zamkniętym. Zwykle taki rodzaj polisy będzie ochraniał elementy stałe, a więc takie, które zostały zamontowane i ich wyniesienie nie jest możliwe, np. kominek czy elementy armatury łazienkowej.
Planując ubezpieczenie domu w budowie od kradzieży, warto zastanowić się nad rozwiązaniami, które mogą wpłynąć na obniżenie wysokości składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają uwagę, czy w domu zostały zamontowane np. antywłamaniowe drzwi lub szyby.
Ile kosztuje ubezpieczenie domu w budowie?
Kwota ubezpieczenia domu w budowie będzie różnić się w zależności od wybranego towarzystwa ubezpieczeniowego. Na jego wysokość wpływ mają także dane techniczne jak metraż, lokalizacja czy np. rodzaj zabudowy. Pod uwagę bierze się również rodzaj konstrukcji. Przykładowo dom, który powstaje z drewna, będzie stwarzał o wiele większe prawdopodobieństwo wystąpienia pożaru.
Wyłączenie odpowiedzialności – kiedy ubezpieczyciel nie wypłaci pieniędzy?
Wybór ubezpieczenia domu w budowie nie może odbyć się bez dokładnego zapoznania się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia. Mogą one różnić się pomiędzy wybranymi towarzystwami ubezpieczeniowymi. Szczególną uwagę należy zwrócić na część dotyczącą wyłączenia odpowiedzialności. Istnieją bowiem sytuacje, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłacenia odszkodowania ze względu na powstałą szkodę.
Niektóre z towarzystw ubezpieczeniowych mogą odmówić wypłacenia odszkodowania w przypadku zalania, jeśli dom nie znajduje się w stanie surowym zamkniętym lub w wyniku szkód wywołanych przez czynniki pogodowe np. pękania na skutek mrozu, silnego wiatru, gradu lub dużej ilości śniegu. Odszkodowaniu nie będą podlegać także skradzione ogrodzenie lub elementy zewnętrzne budynku, podobnie jak celowe uszkodzenie domu, np. umyślne spowodowane eksplozji.