Staranne sporządzenie planu to początek każdego udanego biznesu.. Czynność ta jest również niezbędna, aby uzyskać jakiekolwiek zewnętrzne finansowanie. Biznes plan powinieneś przygotować zawsze wtedy, kiedy chcesz pozyskać fundusze z programu rządowego, unijnego czy od dowolnego inwestora. Z czego powinien składać się taki dokument?
1. Pismo przewodnie
Pierwsza część powinna zawierać Twoje podstawowe dane oraz krótkie streszczenie argumentów przemawiających za powodzeniem biznesu. Opisz swoją wizję firmy, wskaż mocne strony produktu lub usługi oraz pobieżnie przedstaw koszty oraz prognozowane zyski. Pismo przewodnie to niejako podsumowanie i streszczenie biznes planu, dlatego jego napisaniem zajmij się na końcu.
2. Przedstawienie firmy
Jeżeli już posiadasz firmę, opisz jej obecną sytuację. W przypadku, gdy rozpoczynasz całkowicie nowy biznes, pomiń ten punkt i przejdź od razu do określenia misji swojej firmy oraz wyznaczenia celów. Napisz, jaką pozycję na rynku chciałbyś zajmować za kilka lat. Poświęć również nieco uwagi konkurentom z branży, wskazując na zapotrzebowanie na Twój produkt w odniesieniu do niszy rynkowej.
3. Strategia działania
To prawdopodobnie najważniejszy punkt biznes planu. Na tym etapie powinieneś szczegółowo opisać swój pomysł. Poszukaj jego mocnych stron, określ ile będzie wynosić inwestycja oraz jakie będą koszty wytworzenia produktu lub świadczenia usługi. Następnie wykonaj analizę rynku, sprawdzając, czy istnieje zapotrzebowanie na Twoją ofertę. Sprawdź dane urzędów statystycznych, przeprowadź ankiety wśród potencjalnych nabywców, a wyniki opisz w tym punkcie biznes planu.
Powyższe dane pozwolą Ci opracować konkretną strategię, którą powinieneś już znać rozpoczynając pisanie biznes planu. W dokumencie zawrzyj strategie produktu i cen. Opisz również, jak będzie przebiegała dystrybucja. Na koniec zajmij się strategią marketingową Twojej firmy.
4 Zarządzanie firmą
Kiedy przedstawisz już swój biznes, pozostaje określić w jaki sposób będzie on zarządzany. Wskaż w tym punkcie liczbę osób zatrudnionych na stanowiskach kierowniczych i opisz ich zadania. Jeżeli działasz w pojedynkę, pozostań przy opisie siebie samego. Wskaż również, w jaki sposób zamierzasz rozwiązać kwestię obsługi księgowej firmy.
5. Plan finansowy
Określ potencjalne zyski i koszty wykorzystując do tego odpowiednie wskaźniki. Oblicz, jakie musisz osiągać przychody, aby pokryć wydatki i wygenerować pożądany dochód. Pamiętaj, aby wskazać skąd weźmiesz środki na poszczególne inwestycje. Plan finansowy powinien być szczegółowy, aby nic Cię nie zaskoczyło, gdy Twoja firma zacznie już działać.
Przeczytaj również:
Jak inwestować w reklamę, aby skutecznie rozwijać swoją firmę?
Tłumaczenia finansowe – na co zwracać uwagę?
Zabezpieczenie na czas kryzysu, czyli jak mogę uratować moje przedsiębiorstwo przed upadkiem?
Kto może otworzyć salon kosmetyczny?