Złoto jest bez wątpienia najbardziej uniwersalnym pieniądzem świata, który z powodzeniem akceptuje się niemal wszędzie, pod każdą szerokością geograficzną. Rolę tę pełni praktycznie nieprzerwanie od tysięcy lat i nic nie wskazuje na to, aby ów trend miał wkrótce ulec jakimkolwiek zmianom.
Co więcej, złoto jest w pewnym sensie poza kontrolą banków centralnych i rządów państw. Nie może zatem zostać zniszczone przez inflację czy jakąkolwiek mniej udaną reformę monetarną. Chociaż aktualnie posługujemy się wyłącznie pieniądzem papierowym albo całkowicie wirtualnym pieniądzem bankowym, to rola złota w dalszym ciągu pozostaje taka sama.
Inwestować czy nie inwestować?
Zdaniem wielu ekspertów z dziedziny finansów i rynku inwestycyjnego, złoto jest jednym z najbardziej bezpiecznych środków do gromadzenia bogactwa w czasach występowania licznych kryzysów finansowych lub politycznych, gospodarczych rewolucji, wojen czy po prostu katastrof naturalnych. Innymi słowy, złoto to od tysięcy lat najpewniejszy sposób gromadzenia majątku. Po kilkuletniej bessie na rynku surowców zarówno złoto, jak i srebro inwestycyjne powracają do łask.
Bezpieczne kupowanie złota
Gdzie, w jaki sposób i przede wszystkim za ile można kupić złoto inwestycyjne? Jak z nim postępować? Co warto zrobić, a czego bezwzględnie należy unikać? Odpowiedzi na te pytania nie są jednoznaczne, ale z pewnością warto je poznać przed dokonaniem kapitałowego zaangażowania w metale szlachetne, np. w złote lub srebrne monety inwestycyjne.
Stawki za uncję złota, które znajdują się w codziennych gazetach to najbardziej aktualne notowania serii kontraktów terminowych pochodzące z COMEX, czyli z nowojorskiej giełdy towarowej. W praktyce jednak najbardziej podstawową formą zakupu złota fizycznego jest udanie się do biura pośrednika detalicznego. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby kupić sztabkę w sieci, tutaj często znajdziemy niższe ceny. Pamiętaj jednak, że jeżeli zdecydujesz się na kupno w internecie, korzystaj tylko z usług przedsiębiorstw z odpowiednią renomą i dobrymi opiniami, co do których masz pewność. Jedną z takich wiodących polskich firm jest 79Element, której specjalnością jest właśnie sprzedaż złota inwestycyjnego.
Ceny złota kupowanego w detalu są oczywiście powiększone o marżę danego dealera i panuje przy tym niepisana zasada, że im mniejsza sztabka, tym stosunkowo większa taksa pośrednika. Właśnie z tego powodu zakup złota o masie mniejszej niż 31,1015 gramów, czyli jednej uncji jest raczej nieopłacalne.
Sztabka czy monety?
Kupując kruszec detalicznie, zdecydowanie bardziej opłaca się kupować monety bulionowe. Znacznie prościej można w ten sposób potwierdzić autentyczność monety i nieporównywalnie łatwiej jest ją potem sprzedać. Warto również pamiętać o tym, aby kupować tylko złoto lokacyjne. Monety kolekcjonerskie najlepiej oddać w ręce numizmatyków.
Złoto jest bez wątpienia taką samą częścią majątku osobistego jak np. samochód, nieruchomość, ziemia czy nawet dzieła sztuki. Co do samej zasady złota nie nabywa się z myślą o tym, aby je szybko sprzedać z dużym zyskiem. Nie oznacza to oczywiście, że nie powinno się tego robić. Z tej opcji warto jednak skorzystać jedynie w warunkach tzw. wyższej konieczności i tylko wówczas, aby zamienić je na inne aktywa materialne, takie jak dom czy wkład kapitału do obiecującego biznesu.