Jednym z kluczowych dylematów, przed którym stają osoby decydujące się na własne cztery kąty, jest wybór pomiędzy domem, a mieszkaniem. Decyzja powinna być poprzedzona wieloaspektową analizą obecnych i przyszłych oczekiwań, potrzeb oraz możliwości.
Do najważniejszych czynników należą koszty utrzymania nieruchomości. Wydawać by się mogło, że wydatki eksploatacyjne oraz inne opłaty będą wyższe w domu niż w mieszkaniu. Praktyka pokazuje jednak, że niezależnie od rodzaju nieruchomości, koszty ich utrzymania są podobne i wynoszą zazwyczaj kilkaset złotych. Jak to możliwe? Ma na to wpływ na przykład konieczność odprowadzanie składek remontowych na cele wspólne mieszkańców osiedli oraz uiszczanie opłat cyklicznie, najczęściej w systemie zaliczkowym. Mieszkańcy domów mają większy wpływ na wysokość opłat.
Jakie są ceny domów i mieszkań? W największych polskich miastach ceny mieszkań bywają dwukrotnie niższe niż domów w tej samej okolicy. Przykładem mogą być łódzkie Bałuty, które oferują stumetrowe, trzypokojowe mieszkania w cenie 400-500 tysięcy złotych. Próżno szukać w tej okolicy domu w podobnej cenie. Alternatywą wydaje się więc kupno posiadłości na przedmieściach – obniża to koszty inwestycji. Niektóre osiedla położone na obrzeżach Łodzi oferują domy w cenie 370 tysięcy złotych.
Zdarza się, że decyzja o przeprowadzce na przedmieścia rodzi wątpliwości związane z oddaleniem od miasta, jednak często niepotrzebnie. Coraz nowocześniejsze rozwiązania komunikacyjne umożliwiają szybki i łatwy dojazd do centrum miasta.
Mieszkanie w domu wiąże się z licznymi zaletami, takimi jak możliwość rozbudowy nieruchomości, posiadanie ogrodu do zagospodarowania, duża prywatność. Z drugiej strony oznacza to też konieczność wykonywania prac, o które w mieszkaniu nie musimy się martwić, na przykład: koszenie trawy, odśnieżanie, grabienie liści. Jak wybrać dobrze? Spróbujmy, zatem rozważyć sprawę pod kilkoma aspektami, zakładając, że jesteśmy zainteresowani kupnem domu z rynku pierwotnego w stanie deweloperskim o powierzchni minimum 100m2. Przeczytaj pełną wersję artykułu: “Dom w cenie mieszkania – czy to w ogóle możliwe?”