Faktoring to jeden z tych sposobów finansowania, które w ostatnich latach zyskują coraz większą popularność. Czym właściwie jest faktoring i dlaczego coraz więcej przedsiębiorstw z niego korzysta?
Czym jest faktoring?
Aby zrozumieć pojęcie faktoringu, musimy najpierw wyjaśnić rolę poszczególnych podmiotów, które pojawiają się podczas realizowania takiej usługi. Wyobraźmy sobie sytuację, w której jeden podmiot zobowiązuje się dostarczyć drugiemu usługę za określoną kwotę. W celu uzyskania należności wystawia odbiorcy fakturę. Termin płatności faktury może być tu bardzo odległy, np. pół roku. Dostawca może się też umówić z jej odbiorcą, że faktura zostanie opłacona dopiero po wykonaniu usługi. Zdarzają się sytuacje, gdy dostawca usługi nie dysponuje wystarczającymi środkami, aby ją zrealizować – musi np. w tym celu zakupić materiały budowlane, zatrudnić więcej pracowników, nabyć specjalistyczny sprzęt, a koszty znacznie przewyższają jego możliwości finansowe. W takiej sytuacji dostawca usługi może skorzystać z faktoringu, czyli finansowania faktury przed spłatą przez trzeci podmiot, który będziemy nazywać faktorem. Dla odróżnienia, dostawca usługi, który korzysta z faktoringu, będzie określany mianem faktoranta. Faktor wypłaca faktorantowi zazwyczaj pomiędzy 80 a 100% kwoty znajdującej się na fakturze, potrącając niewielką prowizję.
Szukasz firmy faktoringowej? Kliknij i dowiedz się więcej.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu?
Faktoring to rozwiązanie przede wszystkim dla przedsiębiorstw, które nie są w stanie zdobyć niezbędnej gotówki w inny sposób. Dla faktoranta skorzystanie z faktoringu zawsze będzie oznaczało dodatkowy koszt. Zasada jest podobna, jak w przypadku kredytu, jednak zazwyczaj umowa faktoringowa podpisywana jest znacznie szybciej niż kredytowa, warto więc skorzystać z niej wtedy, gdy np. aby dotrzymać terminu inwestycji musimy rozpocząć jej realizowanie jak najszybciej. Firma faktoringowa nie będzie dokładnie prześwietlała naszej zdolności do spłaty zobowiązania – bardziej będą ją interesowały kwestie dotyczące wypłacalności odbiorcy usług, dopracowanie planu wykonania usługi, itd. Z tej formy finansowania mogą więc korzystać przedsiębiorstwa nie mające zdolności kredytowej lub zagrożone utratą płynności finansowej. Podsumowując – z faktoringu warto korzystać wtedy, gdy nie mamy dla niego lepszej alternatywy, musimy szybko otrzymać pieniądze i możemy być w stu procentach pewni tego, że odbiorca usługi spłaci wierzytelność w całości i zgodnie z terminem.
Na co należy zwracać uwagę podpisując umowę faktoringową?
Najważniejszym z punktu widzenia faktoranta czynnikiem jest całkowity koszt usługi. Umowy faktoringowe bywają skomplikowane, a płatności rozłożone w czasie. Często obliczenie opłaty może nastręczać niemałych trudności. Ponadto zazwyczaj faktorant ma obowiązek poinformowania swojego dłużnika o skorzystaniu z takiej usługi. Faktoring jest rozwiązaniem, które nie jest jeszcze w naszym kraju zbyt popularne, dlatego może zostać przez kontrahenta uznany za oznakę słabości i naruszyć zaufanie pomiędzy obydwoma firmami. Zanim zdecydujemy się na tą usługę, powinniśmy dowiedzieć się jak wygląda stosunek naszego partnera do takich działań i w razie konieczności, wytłumaczyć, że takie rozwiązanie jest nie tylko wygodne, ale również w pełni bezpieczne.