Dane zgromadzone w 2016 roku przez Izbę Zarządzających Funduszami i Aktywami wykazały, że największą popularnością w naszym kraju cieszą się inwestycje w nieruchomości. Aż 51 procent badanych wybrało właśnie tę formę lokowania zgromadzonych środków, a na kolejnych miejscach znajdują się kruszce z wynikiem 28 procent i waluty, w które zainwestowało 14 procent ankietowanych.
Utrzymujące się już od dłuższego czasu na niskim poziomie stopy procentowe sprawiają, że Polacy zaczynają poszukiwać sposobów na pomnażanie oszczędności. Lokaty bankowe ciągle uznawane są za jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania pieniędzy, nie zapewnią one jednak dużego zysku. Dlatego też znacznie większą popularnością cieszy się zakup nieruchomości. Polacy w porównaniu do obywateli innych krajów europejskich zdecydowanie wolą posiadać mieszkania lub domy na własność, niż je wynajmować, co potwierdza raport Narodowego Banku Polskiego „Zasobność gospodarstw domowych w Polsce”. Zgodnie z tą analizą przeciętny majątek netto gospodarstw w naszym kraju wynosi 256, 8 tys. zł, a dużą część tej kwoty stanowią właśnie nieruchomości.
Jak kupować nieruchomości w celach inwestycyjnych?
Wiele osób kupuje mieszkania lub domy jednorodzinne z myślą o odsprzedaży nieruchomości z zyskiem, albo jej wynajmie. Zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku zwrot inwestycji zależny jest od kilku czynników, np. lokalizacji, jakości materiałów wykorzystanych w trakcie budowy lub planu zagospodarowania przestrzennego. W skali roku przeciętnie wynosi on ok. 4%, a to znacznie więcej niż w przypadku lokat bankowych czy inwestycji w obligacje skarbu państwa. Na największy zysk liczyć mogą właściciele nieruchomości znajdujących się w dużych miastach, gdzie łatwiej o pracę. Właśnie tam można znaleźć najwięcej chętnych na wynajem. Warto też wspomnieć, że większe zarobki przekładają się na wyższe ceny najmu, a ponieważ polskie społeczeństwo stopniowo się bogaci, prawdopodobnie wzrastać będzie zainteresowanie dobrami luksusowymi, a w tym – mieszkaniami i domami jednorodzinnymi z wyższych półek. Oprócz atrakcyjnej lokalizacji często liczy się też sąsiedztwo. Prestiżowa dzielnica, cenne zabytki znajdujące się w pobliżu, a także otoczenie zieleni sprawić mogą, że na wynajem lub zakup nieruchomości znaleźć będzie można większą liczbę chętnych. I chociaż mogłoby się wydawać, że istniejąca zabudowa ogranicza możliwości deweloperów, jeśli chodzi o nowe osiedla w pobliżu centrum, odpowiedzią mogą być inwestycje ze świetnym dojazdem do śródmieścia – przykładową ofertę można znaleźć na https://rezydencjepalacowa.pl/.
Alternatywa dla tradycyjnych rozwiązań
W Polsce inwestowanie w alkohole czy przedmioty kolekcjonerskie co prawda nie cieszy się tak dużą popularnością, jak w innych krajach, jednak i u nas coraz głośniej mówi się co możliwości lokowania kapitału w tego typu produkty. Kupno dzieł sztuki bądź zabytkowych samochodów to dobry sposób na urozmaicenie swojego portfela inwestycyjnego i szansa na zysk, o ile wybór padnie na inwestycje o dużym potencjale zarobkowym. Osoby nie mające doświadczenia i bez znajomości rynku powinny więc poradzić się w tej kwestii specjalistów.