Rosnąca szybko inflacja, bardzo niskie oprocentowanie lokat i rachunków bankowych oraz niepewna sytuacja gospodarcza wywołana pandemią koronawirusa spowodowały, że coraz więcej osób poszukuje alternatywnych form lokowania kapitału. W tej kategorii już od kilku lat rosnącą popularnością cieszy się złoto inwestycyjne. Dla osób, które myślą o takiej formie inwestowania, przygotowaliśmy dziś podstawowe informacje na temat złota inwestycyjnego. Zapraszamy do lektury.
Inwestycja w złoto – sztabki czy monety?
Zacznijmy może od tego, jak dziś wygląda inwestycja w złoto. Najprostszą formą inwestowania w królewski metal jest po prostu zakup złotych monet lub sztabek. Co jest lepsze, monety bulionowe, czy sztabki? W zasadzie nie ma to znaczenia. Wartość zarówno złotych sztabek, jak i monet inwestycyjnych bazuje na surowcu, z którego są wykonane. W przeciwieństwie do monet zabytkowych nie mają one wartości historycznej ani kolekcjonerskiej. Płacimy więc wyłącznie za sam kruszec. Warto także wspomnieć, że inwestowanie w złotą biżuterię nie jest najlepszym pomysłem. W przypadku przedmiotów użytkowych ze złota dużą część ich ceny stanowią koszty ich wykonania, marża sprzedawcy itd. Innymi słowy, za złotą biżuterię zapłacimy zwykle dużo więcej, niż warte jest złoto, z którego jest wykonana.
Istnieją również pośrednie formy inwestowania w złoto. Należy do nich na przykład zakup akcji firm zaangażowanych w rynek złota, czy też inne bardziej skomplikowane narzędzia finansowe jak kontrakty CFD, ETF itd. Te formy inwestowania wymagają jednak zwykle dużo większego kapitału, a często także specjalistycznej wiedzy.
Gdzie inwestować w złoto?
Kolejne ważne pytanie to, gdzie kupić złoto? Przy zakupie złota jak przy każdej inwestycji należy zachować zdrowy rozsądek i ostrożność. Złote monety i sztabki kupujemy tylko i wyłącznie od sprawdzonych firm działających na polskim rynku od dłuższego czasu i cieszących się nieposzlakowaną opinią. Może to być na przykład złoto inwestycyjne od Mennicy Skarbowej albo innej firmy z co najmniej kilkuletnim stażem. Pod żadnym pozorem nie warto kupować złota z nieznanych lub niepewnych źródeł. Pamiętajmy też, że na rynku złota nie istnieje coś takiego jak wyprzedaż czy promocja. Ceny złotych monet i sztabek kształtowane są przez kurs złota. Jeśli ktoś chce nam sprzedać dużo tańsze złoto, powinien być to dla nas poważny znak ostrzegawczy.
Skup złota – jak wybrać?
Istotną kwestią jest również to, gdzie sprzedać złoto. Możliwości mamy całkiem sporo jednak tylko cześć z nich pozwoli nam na uzyskanie atrakcyjnej ceny. Skup złota prowadzą często punkty w rodzaju kantorów czy lombardów. Jednak dla ich właścicieli jest to tylko działalność poboczna, co wiąże się często z wysokimi marżami i zaniżonym kursem złota. Najczęściej na najlepsze ceny możemy liczyć w specjalistycznych skupach złota i innych metali szlachetnych.
Inwestycja w złoto 2020 – czy to się opłaca?
Na to pytanie nikt nie może nam oczywiście udzielić odpowiedzi. Możemy opierać się jedynie na tym, jak wygląda kurs złota w 2020 i w latach poprzednich. Jeśli naszą inwestycję w złoto w 2020 roku traktujemy długoterminowo, to z bardzo dużym prawdopodobieństwem będzie to trafiona lokata kapitału. Pamiętajmy jednak, że cena złota jest obecnie na historycznie wysokich poziomach. W perspektywie kilku miesięcy możemy na takiej inwestycji stracić. Jeśli jednak nasz horyzont inwestycyjny wynosi co najmniej kilka lat, złoto może być idealną lokatą kapitału.
Dlaczego inwestować w złoto?
Na koniec mamy dla Was jeszcze kilka powodów, dla których naszych zdaniem warto inwestować w złoto:
– Inwestowanie w złoto to jeden z niewielu sposobów na ochronę naszego kapitału przed inflacją. Przy rosnącym w Polsce wskaźniku inflacji coraz większa liczba inwestorów skłania się ku inwestowaniu w metale szlachetne.
– Złoto to także idealna lokata kapitału w czasach kryzysowych. Obecne zawirowania gospodarcze związane z pandemią koronawirusa stwarzają atrakcyjne warunki dla tego rodzaju inwestycji.
– W złoto możemy inwestować nawet niewielkimi kwotami. Najmniejsze dostępne na rynku złote sztabki ważą zaledwie 1g, a ich cena zależnie od kursu złota wynosi kilkaset złotych.
– Złote monety czy sztabki łatwo sprzedać. Na rynku funkcjonują specjalistyczne skupy złota jak na przykład https://skup.zlota.pl.
– Złoto ma niewielkie rozmiary w stosunku do swojej wartości. W kryzysowej sytuacji łatwo je przenieść lub zabrać ze sobą.
źródło zdjęcia: stock.adobe.com | autor: fox17