Pożyczkę lub kredyt bankowy najczęściej zaciągamy w momentach mniej lub bardziej nagłej potrzeby. Do rzadkości należą osoby żyjące “z kredytu na kredyt”, mało tego – taki styl życia bywa ryzykowny i wiąże się z zagrożeniem popadnięcia w poważne kłopoty finansowe. Zdecydowana większość konsumentów preferuje bezpieczne oferty pożyczek, najczęściej bazujących na niewielkich lub średniej wysokości kwotach. Jeżeli już postanowią się zadłużyć, najczęściej dążą do szybkiej ich spłaty. Jak jednak wygląda sytuacja, gdy wcześniej narobiliśmy sobie innych długów? Czy wówczas instytucja pożyczkodawcy pozwala, byśmy i u niej zapożyczyli się? Sprawa jest złożona.
Droższe pożyczki dla zadłużonych – jak znaleźć na to sposób?
Osobę mniej rozeznaną w specyfice działania długów i kredytów pewnie zastanawiać będzie fakt, dlaczego pożyczki dla zadłużonych są droższe od zwykłych ofert pożyczek. Wizytówką nas jako potencjalnych pożyczkobiorców jest nasza wiarygodność finansowa, to, czy wykazujemy płynność finansową i czy będziemy w okresie obowiązywania umowy zdolni do spłaty należności. Dla instytucji bankowych istotny jest scoring kredytowy klienta, na podstawie którego dokonuje się oceny, czy wnioskowaną sumę przyznać. W jego skład wchodzi także informacja, czy byliśmy lub jesteśmy nadal zadłużeni i jak wysoko.
Wszystkie dane na temat kondycji finansowej kredytobiorcy znajdują się w takich bazach, jak KRD, BIK albo BIG. Banki są organizacjami działającymi w swoim i klienta interesie, niemniej jednak ten drugi musi dawać gwarancje, że wywiąże się z warunków zobowiązania. Osoby zadłużone w myśl banków są klientami obarczonymi ryzykiem, że mogą być prędzej czy później niewypłacalni. Wobec tego z dożą ostrożności do nich podchodzą. Z jednej strony zabezpieczają swój własny interes, z drugiej zaś dają możliwość wsparcia finansowe. Koszt kredytu jednak w tym wypadku, czyli – najprościej rzecz ujmując – RRSO, są wyższe. Zdolność do spłacenia wyższej pożyczki do także znak dla banku, że zadłużony klient ma płynność finansową i jest względnie wypłacalny.
Jak działają pożyczki dla zadłużonych?
Gdy nie jesteśmy w stanie spłacić lub mamy obawy przed zaciągnięciem kolejnego, jeszcze wyższego kredytu, znakomitą alternatywą są pozabankowe pożyczki dla osób zadłużonych. Instytucje świadczące takie usługi to najczęściej sprawdzeni pożyczkodawcy, o dobrej lub bardzo dobrej opinii, mające indywidualne podejście do klienta i przede wszystkim charakteryzujące się ułatwionymi procedurami zawarcia umowy i wypłaty środków. Więcej informacji o pożyczkach tego rodzaju możemy znaleźć na https://eurocent.pl/pozyczki-dla-zadluzonych.
Przeczytaj również:
Czym różnią się od siebie firmy pożyczkowe?
Na co zwrócić uwagę szukając pożyczki przez internet?