Kantory internetowej wymiany walut oferują zdecydowanie bardziej korzystne kursy walut, niż ich stacjonarne odpowiedniki. Różnice w wysokości spreadu pomiędzy e-kantorem a kantorem stacjonarnym mogą być znaczne w przypadku kantorów położonych w miejscach takich jak dworce miejskie czy porty lotnicze (nawet do 20-30 groszy), zwykle oscylują jednak w granicach od 3 do 4 groszy, w zależności od pary walutowej oraz wysokości wymienianej kwoty.
Duża różnorodność jeśli chodzi o szerokość spreadów dotyczy również gotówkowej wymiany waluty bezpośrednio w banku czy w placówkach poczty polskiej.
Klienci korzystający z kantorów online mają dostęp do kursów tzw. „hurtowych” niezależnie od wymienianej kwoty, co jest nieosiągalne przy tradycyjnej wymianie. Zdecydowaną wartością dodaną takiego sposobu wymiany jest fakt, iż można jej dokonać z każdego miejsca na świecie i o każdej porze – większość kantorów działa 24h/dobę, 7 dni w tygodniu – klient może sobie wybrać dogodny moment i przelać środki w dowolne miejsce na świecie.
Podstawowym czynnikiem mającym wpływ na wysokość oferowanych stawek przez kantory w sieci jest obniżenie kosztów działalności oraz szersze możliwości obrotu walutą.
Do czynników, które bezpośrednio wpływają na obniżenie kosztów funkcjonowania kantoru, a co za tym idzie, wpływają na ostateczny kurs dla klienta zaliczają się:
– bezpośredni dostęp kantorów internetowych do bankowych platform wymiany walut i realizacja transakcji w systemie online,
– brak prowizji ze strony banków z tytułu obrotu bezgotówkowego,
– brak obsługi kasowej,
– większa skala działalności i możliwość krzyżowania transakcji wymiany pomiędzy klientami.
Innym czynnikiem, który korzystnie wpływa na kursy walut jest wysokość stawki spreadu walutowego między bankiem, a kantorem. Spread walutowy jest kosztem dla kantoru, który musi ponieść podczas każdej transakcji wymiany na bankowej platformie walutowej. Posiadając niskie spready walutowe, kantor jest w stanie zaoferować jeszcze lepsze kursy walut dla klienta. Głównym czynnikiem, który wpływa na wysokość spreadu dla kantoru jest wolumen jaki kantor generuje w obrocie walutami w danym banku.
Obok klasycznych kantorów internetowych, które dla zrealizowania transakcji wymiany kupują/sprzedają walutę na platformach bankowych, funkcjonują również społecznościowe portale wymiany walut. Polegają one na skojarzeniu transakcji i dopasowaniu ich pomiędzy konkretnymi użytkownikami serwisu, nie następuję tutaj fizyczna transakcja wymiany z bankiem. Oferowane kursy na tego typu platformach są równie atrakcyjne jak w przypadku e-kantorów. Wybierając jednak taką formę wymiany walut klient ponosi koszt w postaci prowizji za każdą transakcję, co w niektórych przypadkach finalnie może okazać się mniej korzystne niż wymiana w kantorze online.
Wartością dodaną w przypadku kantorów internetowych są dedykowane działy dotyczące analiz rynku i analiz par walutowych. Klient takiego kantoru, może wesprzeć się zawartymi tam informacjami, aby wybrać odpowiedni dla siebie moment do zawarcia transakcji wymiany waluty.