Nadzór inwestorski nad obiektami i procesami budowlanymi to pojęcie, które dla wielu osób decydujących się na kupno mieszkania, może brzmieć enigmatycznie. Wyjaśniamy, kim jest inspektor nadzoru budowlanego, na czym polegają wspomniane kontrole oraz jakie znaczenie mają dla osób kupujących nieruchomość.
Jak rozumieć nadzór inwestorski?
Najogólniej ujmując, poprzez nadzór inwestorski należy rozumieć kontrolę nad niemal wszystkimi etapami budowy danego obiektu. Zadania, które związane są z nadzorem inwestorskim, obejmują kontrolę na etapie przygotowywania budowy, jej przebiegu, stanu wyposażenia poszczególnych lokali, a nawet doboru i jakości roślin, które zostały zasadzone na terenie osiedla. Za przebieg kontroli procesów budowlanych odpowiada inspektor nadzoru budowlanego.
Kim jest inspektor nadzoru budowlanego?
Inspektor, mający sprawować kontrolę nad budową danego obiektu, zatrudniany jest przez inwestora i to na jego rzecz świadczy swoje usługi. Pomiędzy inwestorem a inspektorem zawierana jest umowa o nadzór inwestorski, do której, podobnie jak przy umowie zleceniu, stosuje się przepisy kodeksu cywilnego. Po zawarciu stosownej umowy, w świetle prawa budowlanego, inspektor, obok inwestora, projektanta czy kierownika budowy, staje się pełnoprawnym uczestnikiem procesu budowlanego.
Funkcję inspektora nadzoru budowlanego może pełnić osoba, która posiada stosowne uprawnienia budowlane, odpowiednią wiedzę techniczną oraz doświadczenie zawodowe. Inspektorem nadzoru budowlanego nie może zostać osoba, która w danej inwestycji pełni funkcję kierownika budowy.
Inspektor nadzoru budowlanego – obowiązki
Do najważniejszych obowiązków inspektora należy:
– reprezentowanie interesów inwestora w procesie budowlanym;
– sprawowanie kontroli nad zgodnością prac z założonym projektem, przepisami prawa budowlanego, pozwoleniami na budowę;
– kontrola jakości stosowanych materiałów i wyrobów budowlanych, w szczególności zapobieganie stosowania elementów uszkodzonych, wadliwych lub niedopuszczonych do użytku;
– kontrola i odbiór poszczególnych elementów budowy ulegających zakryciu (na przykład instalacji, przewodów kominowych);
– zatwierdzanie wykonanych prac budowlanych oraz usunięcia wad.
W przypadku, gdy inspektor stwierdzi nieprawidłowości na jakimkolwiek etapie budowy budynku, ma on prawo żądać od kierownika budowy dokonania niezbędnych poprawek lub ponownego wykonania niepoprawnie przeprowadzonych robót. W skrajnych przypadkach inspektor budowlany może całkowicie wstrzymać prace budowlane.
Nadzór inwestorski – znaczenie dla kupującego mieszkanie
Inspektor nadzoru budowlanego to osoba, która dba nie tylko o interesy inwestora, ale także osób, które decydują się na kupno mieszkania w danym budynku. Kontrola, jaką sprawuje nad całym procesem budowy, pozwala uniknąć wad, niedociągnięć, a nawet niebezpieczeństw związanych z nieprawidłowo wykonanymi robotami.
Czy sam fakt, że budynek przed oddaniem pozytywnie przeszedł kontrolę inspektora nadzoru budowlanego, świadczy o tym, że nie ma w nim żadnych wad? Niekoniecznie. Z tego względu wiele osób przed podjęciem ostatecznej decyzji o zakupie oraz o kredycie hipotecznym, decyduje się na oględziny mieszkania w towarzystwie zatrudnionego przez siebie specjalisty.
Chcesz łatwo znaleźć i kupić mieszkanie idealnie dostosowane do Twoich potrzeb i budżetu? Jest na to sposób! Przejdź do narzędzia NAVIDOM!
Przeczytaj również:
Jak wykorzystać tłumacza przysięgłego w procesie pozyskiwania inwestora?