Skuteczność inwestowania w akcje jest uzależniona od różnych czynników. W tym kontekście bardzo ważną rolę odgrywają decyzje, jakie podejmują inwestorzy. Jednym z najważniejszych pojęć, jakie się tu pojawia, jest dystrybucja akcji.
Dystrybucja akcji na giełdzie – co to takiego?
Funkcjonowanie giełdy opiera się na pewnych mechanizmach. Notowania idą w górę tylko wtedy, gdy na rynku jest popyt na akcje określonej spółki – aby jednak tak się stało, inwestorzy muszą kupować. W zależności od ich zachowań na rynku występują cztery fazy – w tym wspominana już dystrybucja akcji. Przeważnie następuje ona po długotrwałym trendzie zwyżkowym (wzrostowym). Najbardziej charakterystycznym jej objawem jest stabilizacja cen, która w konsekwencji prowadzi do spadków. W fazie dystrybucji akcji duzi inwestorzy i insiderzy wyprzedają akcje, aby nie dopuścić do ich przewartościowania.
Dystrybucja akcji na giełdzie – o tym trzeba wiedzieć!
Jak wyjaśniają eksperci z firmy inwestycyjnej Prosper Capital, na giełdzie niezwykle istotne jest to, aby nie doszło do gwałtownych spadków. Z tego też względu podczas dystrybucji sprzedaż akcji prowadzona jest systematycznie. Jest to zatem proces odpowiednio rozciągnięty w czasie. Akcje wyprzedawane od znaczących inwestorów są kupowane przeważnie przez mniejszych graczy. W sytuacji, kiedy prezentowana faza trwa już od jakiegoś czasu, akcje zaczynają odnotowywać coraz większe spadki. To z kolei przekłada się na słabnący popyt na nie – właśnie dlatego po dystrybucji akcji następuje faza trendu spadkowego.
Akumulacja, dystrybucja oraz trend spadkowy i wzrostowy to cztery fazy rynku, jakie w swojej koncepcji wymienił Stan Weinstein. Wszystkie te fazy, jedna następująca po drugiej, tworzą stały i powtarzający się cykl. Dobry inwestor wie doskonale, kiedy następuje moment na odpowiednie działania – czyli sprzedaż lub skup akcji. Wymaga to umiejętności wyczucia sytuacji oraz sporego doświadczenia. Najskuteczniejsi gracze na rynku mogą liczyć na spore zyski z tytułu inwestowania na giełdzie.