Dla większości z nas internet stał się nieodłącznym elementem codzienności. Za pośrednictwem urządzeń podpiętych do sieci robimy zakupy, rozmawiamy ze znajomymi czy też pracujemy. Jednak kiedy w grę wchodzą nasze finanse, stajemy się ostrożniejsi. Wątpliwości mogą pojawić się, między innymi podczas wnioskowania o pożyczki online. Czy jest to bezpieczne?
Składanie wniosku przez internet
Coraz więcej instytucji finansowych przenosi swoją działalność do internetu Jednymi z instytucji, które całkowicie zrezygnowały z oddziałów stacjonarnych są pozabankowe firmy pożyczkowe. Oferują one swoim klientom zarówno produkty krótkoterminowe – nazywane chwilówkami – jak i długoterminowe. To, z jakiego wsparcia finansowego zdecydujemy się skorzystać zależy wyłącznie od nas. Jednak bez względu na wybór staniemy przed koniecznością złożenia wniosku przez internet. Jak zminimalizować ryzyko pojawienia się problemów?
Wybór firmy!
Zacznijmy od podstaw. Wybór firmy, w jakiej zdecydujemy się wnioskować o pożyczkę, powinien być dobrze przemyślany. Na tym etapie powinniśmy poznać działalność firmy oraz rozwiać wszelkie wątpliwości. W tym celu warto skorzystać z porównywarek pożyczek, przykładowo www.pozyczkowy-portal.pl. Bazy dostępne na takich stronach umożliwiają nam nie tylko szybsze znalezienie odpowiedniej oferty, ale również zapoznanie się z podstawowymi informacjami na temat pożyczkodawcy.
Z opinii ekspertów dowiemy się, co oferuje firma, jakie warunki musimy spełnić, ile wynoszą koszty pożyczki czy też jak przebiega proces wnioskowania. Ponadto w przypadku porównywarek pożyczek otrzymujemy dostęp do opinii klientów, którzy oprócz wystawiania oceny pożyczkodawcy mogą również dodać własny komentarz. Pamiętajmy jednak, że wszystkie informacje należy ponownie zweryfikować na oficjalnej stronie firmy pożyczkowej.
Co z danymi udostępnionymi we wniosku?
Jeżeli zdecydujemy się na złożenie wniosku o pożyczki ratalne, zostaniemy poproszeni o udostępnienie bardziej szczegółowych informacji niż w przypadku chwilówek. Powód jest prosty. W przypadku produktu ze spłatą w ratach mamy szansę na wyższe kwoty. Warto jednak zaznaczyć, że podczas wnioskowania formularz zostanie odpowiednio zabezpieczony, aby nasze dane nie wpadły w niepowołane ręce.
Na jednym z etapów ubiegania się o pożyczkę firma zobowiązuje nas do udzielenia kilku zgód. Zazwyczaj wszystko zaznaczamy automatycznie i tak naprawdę nie wiemy, na co się zdecydowaliśmy. Jest to błąd! To w tym miejscu uzyskujemy informacje o tym, co stanie się z naszymi danymi osobowymi. Dlatego powinniśmy się z nimi dokładnie zapoznać. Dzięki temu będziemy świadomi całego procesu, a w razie wątpliwości w porę zrezygnujemy z wybranego wcześniej pożyczkodawcy.
Dlaczego firma prosi o dostęp do konta bankowego?
Od pewnego czasu najwięcej wątpliwości wśród pożyczkodawców wzbudza etap weryfikacji tożsamości. W tym miejscu wiele firm decyduje się na wprowadzenie specjalnych aplikacji typu Instantor. Miały one służyć identyfikacji klienta. Jednak ostatecznie pomagają również we wstępnej ocenie zdolności kredytowej. Jak to możliwe? Programy tego typu bazują na metodzie screen-scraping, co oznacza czytanie informacji widocznych na ekranie. Naszym zadaniem jest zalogowanie się na konto bankowe przez wyznaczoną stronę. Następnie program pobierze z rachunku istotne dla niego informacje, czyli nasze dane osobowe oraz podstawową historię transakcji. Ostatecznie wszystkie dane zostają przekazane pożyczkodawcy w formie raportu.
Jednak nie musimy się martwić o bezpieczeństwo danych logowania czy tego, że pobrane informacje trafią w niepowołane ręce. Cały proces opiera się na szyfrowaniu SSL, a dodatkową formą zabezpieczenia jest również wyżej wspomniany screen-scraping.
Po uzyskaniu tych informacji każdy z nas powinien być w stanie sam sobie odpowiedzieć na pytanie, czy wnioskowanie o pożyczki przez internet jest bezpieczne?