Stosunkowo niewielu kierowców zdaje sobie sprawę z istnienia Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Instytucja ta może okazać się bardzo pomocna w przypadku niektórych kolizji drogowych, na przykład spowodowanych przez nieznanego sprawcę. Czym dokładnie zajmuje się UFG?
Czym jest Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny?
Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny to instytucja, której zadaniem jest wypłata odszkodowań ofiarom wypadków drogowych, gdy sprawcy pozostają nieznani, bo uciekli z miejsca zdarzenia, lub nie posiadają ważnej polisy OC. Według niektórych szacunków nawet co setne auto poruszające się po polskich drogach nie jest ubezpieczone. Każdy kierowca musi więc liczyć się z sytuacją, w której będzie zmuszony do skorzystania ze wsparcia UFG. Dodatkowo urząd zajmuje się kontrolowaniem ważności polisy, a za jej brak może wyznaczyć karę sięgającą nawet 5200 zł (dla posiadaczy pojazdów osobowych).
Częstym tłumaczeniem nieubezpieczonych właścicieli pojazdów jest aspekt finansowy. Biorąc pod uwagę, że obecnie stosunkowo łatwo znaleźć naprawdę korzystne oferty polis OC, trudno usprawiedliwić taką postawę. Wystarczy zresztą zapoznać się z ofertami wiodących towarzystw ubezpieczeniowych poprzez internetowy kalkulator KioskPolis: https://kioskpolis.pl/kalkulator-moto/.
Kto finansuje UFG?
Działający od 1990 roku urząd jest finansowany przez wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe działające na polskim rynku. Trafia do niego określony procent wartości brutto każdej polisy sprzedanej przez ubezpieczyciela. Na tę kwestię można spojrzeć jednak nieco szerzej. W praktyce składkę na UFG płacą w końcu właściciele pojazdów wykupując polisę OC, choć nie bezpośrednio. Większa liczba kolizji spowodowanych przez nieznanych sprawców lub nieubezpieczonych kierowców przyczynia się w pewnym stopniu do wzrostu składek OC.
Czy UFG wypłaca odszkodowanie posiadaczom polisy AC?
Posiadacze polisy AC są zobowiązani do likwidacji szkody wyrządzonej przez kierowcę nieposiadającego ubezpieczenia OC właśnie w ramach tej polisy. Nie oznacza to jednak, że taki kierowca będzie „stratny”. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny pokrywa bowiem wartość utraconych zniżek.
Jak zgłosić szkodę do UFG?
Szkód wyrządzonych przez nieznanych sprawców czy osoby nieposiadające polisy OC, mimo że ich likwidacją zajmie się UFG, nie można zgłaszać bezpośrednio do tej instytucji. Przyjęciem wniosku zajmują się dowolnie wybrane towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące polisę OC. Należy to do ich obowiązków, więc nie można spotkać się z odmową. Następnie towarzystwo ubezpieczeniowe przeprowadza postępowanie likwidacyjne (podobnie jak w przypadku zgłoszenia standardowej szkody) i przekazuje niezbędne dokumenty do UFG, który w ciągu 30 dni podejmuje decyzję o wypłacie odszkodowania.
Czym jest aplikacja mobilna UFG Baza?
Od kilku lat polscy kierowcy mogą korzystać z bardzo użytecznej aplikacji mobilnej przygotowanej przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. UFG Baza to narzędzie, dzięki któremu uczestnicząc w wypadku drogowym da się błyskawicznie sprawdzić, czy jego sprawca posiada ważną polisę OC.
Jak sprawdzić własną historię ubezpieczeniową?
Na stronie Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego dostępna jest także kolejna ważna funkcjonalność. Każdy kierowca może w specjalnej bazie przejrzeć własną historią ubezpieczeniową z ostatnich 5 lat. To wystarczająco długi okres, by zapomnieć o niektórych zdarzeniach drogowych, jakie są istotne na przykład przy kupowaniu kolejnej polisy.
Z punktu widzenia kierowców i posiadaczy pojazdów Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny jest bardzo istotną instytucją, ponieważ zabezpiecza ich interesy na kilka sposobów.