Poważne zadłużenie to problem, który dotyczy wielu Polaków – i dla niektórych z nich może wydawać się sytuacją bez wyjścia. W rzeczywistości jednak są różne kroki, które można podjąć, aby spróbować pozbyć się aktualnych długów i ustabilizować budżet.
Szczególnie warty uwagi jest kredyt oddłużeniowy, pozwalający zastąpić wiele zobowiązań jednym, o niższej racie. Jednak jakie warunki trzeba spełnić, aby móc z niego skorzystać?
Jakich dokumentów będzie wymagał bank przy kredycie oddłużeniowym?
Nie ma jednej wspólnej listy niezbędnej dokumentacji dla wszystkich banków, natomiast z reguły różnice pomiędzy wymaganiami poszczególnych z nich są nieduże. Bez wątpienia w każdym przypadku nie obejdzie się bez dowodu osobistego.
Potrzebne będą również dokumenty potwierdzające dochody wnioskującego. Kredytobiorcy zatrudnieni na podstawie umowy o pracę zazwyczaj proszeni są o zaświadczenie o dochodach od pracodawcy.
W przypadku osób osiągających dochody na podstawie umów cywilnoprawnych konieczne może okazać się przedstawienie wyciągu z konta bankowego, zeznania podatkowego za ubiegły rok czy kopii rzeczonych umów.
Jeśli zaś chodzi o kredytobiorców prowadzących własną działalność, to wiele zależy m.in. od formy opodatkowania. Bywają wymagane przykładowo dokumenty księgowe, zaświadczenia z ZUS i US czy wyciągi z konta lub PIT-y.
Więcej informacji na ten temat można znaleźć pod adresem https://habza.com.pl/czym-jest-kredyt-oddluzeniowy/. Bank będzie również potrzebował dokumentów związanych z bieżącymi kredytami, na przykład umów kredytowych, aby ustalić, na jakie konta i jakie kwoty będzie musiał przekazać.
Kredyt oddłużeniowy a zdolność kredytowa
O tym, czy dany wniosek o kredyt (nie tylko oddłużeniowy) zostanie rozpatrzony pozytywnie, decyduje wiele czynników. Podstawowe kryteria brane pod uwagę przez banki to zdolność kredytowa i historia kredytowa. Pod pojęciem zdolności kredytowej kryje się nic innego, jak to, czy według banku daną osobę będzie stać na spłacanie rat zobowiązania na czas.
Poszczególne instytucje mogą obliczać ją na podstawie różnych wzorów, natomiast ogółem mówiąc jest ona zależna od takich aspektów, jak wysokość i źródło dochodu, koszty utrzymania oraz wysokość obecnego zadłużenia. Osoby poważnie zadłużone w związku z tym z reguły posiadają relatywnie niską zdolność kredytową, co utrudnia im zaciąganie nowych zobowiązań finansowych.
Jednocześnie trzeba zaznaczyć, że kredyt oddłużeniowy to produkt finansowy z zasady skierowany do osób posiadających wiele długów i znajdujących się w trudnej sytuacji. W związku z tym w jego przypadku wymagania związane ze zdolnością kredytową są niższe niż w przypadku wielu innych typów kredytów.