Za energię elektryczną gospodarstwa domowe oraz firmy z roku na rok płacą coraz więcej. 2022 rok przyniósł jednak rekordowy wzrost cen energii elektrycznej, wprowadzając niepokój o nadchodzący okres zimowy, który zazwyczaj przekłada się na najwyższe zużycie prądu. Wyjaśniamy, skąd wynikają podwyżki opłat za prąd w 2022 r.
Ceny prądu 2022 – wzrost cen energii elektrycznej
Każdy z nas odczuwa znaczący wzrost cen, jaki dotyczy niemal każdej strefy życia. Podwyżki nie ominęły również opłat za energię elektryczną – szacuje się, że stawki za 1 kWh dla gospodarstw domowych o przeciętnym zużyciu prądu wzrosły w przypadku taryfy G11 o około 24% w stosunku do roku poprzedniego. W praktyce oznacza to, że rachunki za prąd wynoszą obecnie o 21 zł netto miesięcznie więcej niż w 2021 r.
To jednak nie wszystko – specjaliści już wskazują, że kolejne podwyżki cen prądu na pewno nas nie ominą. Trudno oszacować jednak dokładnie, ile energia elektryczna będzie kosztowała w 2023 r. Prognozy ekspertów nie są jednak zbyt optymistyczne – szacuje się, że ceny energii elektrycznej mogą wzrosnąć nawet dwukrotnie w stosunku do dzisiejszych cen prądu. Więcej na temat aktualnych stawek oraz nadchodzących zmian w cenach prądu dowiesz się z serwisu https://e-energia.pl/
Dlaczego ceny prądu w 2022 w Polsce rosną?
Na podwyżki cen prądu w 2022 r. wpływ miały różne czynniki. Stawki są podnoszone przez sprzedawców prądu głównie ze względu na rosnące koszty zakupu energii elektrycznej na rynku hurtowym. Jest to z kolei wynikiem zamieszania na europejskim rynku surowców energetycznych, co powoduje podniesienie cen energii na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii (TGE). Zmiany te są następstwem zakręcenia kurka z gazem przez Rosję oraz rezygnacji z rosyjskiego węgla, a także rosnących kosztów zakupu uprawnień do emisji dwutlenku węgla (CO2). Energetyka w Polsce opiera się bowiem głównie na paliwie, jakim jest węgiel. Jest on niezbędny do pracy energii elektrycznej. Ograniczenie importu ze wschodu powoduje, że zaczyna go brakować, jego cena rośnie, co przekłada się na wzrost cen prądu. Dodatkowo spalanie węgla przyczynia się do dużej emisji dwutlenku węgla, a koszty zakupu uprawnień do emisji stale rosną. Podwyżki cen prądu w 2022 r. są zatem kumulacją wielu różnych aspektów.
Ceny prądu u największych sprzedawców
Ogromny wzrost cen za energię elektryczną spowodował, że wielu odbiorców postanowiło podjąć działania mające na celu obniżenie rachunków za prąd. Pierwszym krokiem w tym celu jest zmiana sprzedawcy energii elektrycznej, co daje możliwość uzyskania oszczędności w domowym budżecie. Jak wybrać sprzedawcę prądu z najtańszą i najbardziej korzystną ofertą? Pomocna w tym będzie porównywarka cen prądu zawierająca informacje o sprzedawcy prądu oraz stawki za 1kWh energii elektrycznej dla różnych taryf oraz odbiorców końcowych.