Przed laikami wycena przedsiębiorstw kryje wiele tajemnic. Temat słusznie wydaje się skomplikowany, a podejścia do wyceny zagadkowe. Ze względu na rozwój działalności przedsiębiorstwa w najbliższym czasie chcesz zlecić ustalenie wartości podmiotu gospodarczego? Poznaj kilka faktów i mitów o tym procesie.
Wycena przedsiębiorstwa może odbyć się w oparciu o różne metody — fakt
Metoda zdyskontowanych przepływów pieniężnych DCF, metoda skorygowanych aktywów netto, metoda wartości likwidacyjnej czy wartości odtworzeniowej — to przykładowe rodzaje metod wyceny, z jakich może skorzystać biegły, dokonując wyceny przedsiębiorstwa czy jej zorganizowanej części. Przez lata stworzono różne podejścia do wyceny przedsiębiorstw. Wartość firmy może zostać ustalona w oparciu o różne metody dochodowe (konwencjonalne — zdyskontowanych dywidend czy zdyskontowanych zysków), metody majątkowe czy metody porównawcze (mnożników rynkowych, np. EV — Enterprise Value).
Wybór metody wyceny firmy zależy od celu, dla którego przedsiębiorcy potrzebne jest określenie wartości spółki. Z punktu widzenia biegłego (rzeczoznawcy) to właśnie ta kwestia jest kluczowa. Podejście dochodowe nie zawsze będzie mogło zostać zastosowane — czasem wycen firm, ich składników majątkowych czy udziałów należy dokonać na podstawie jednej z wielu dostępnych metod.
Więcej informacji znajdziesz na stronie: Rzeczoznawcy.net.pl.
Proces wyceny przedsiębiorstw może zostać przeprowadzony przez każdego — mit
Prowadzenie firmy wymaga od przedsiębiorcy pewnego rozeznania rynku. Z reguły przedsiębiorcy np. świadczą usługi w konkretnej branży. Co do zasady mogą oni zatem ustalić wartość swojej firmy, opierając się na uzyskiwanych wynikach finansowych. Taka wycena firmy nie jest jednak ani precyzyjna, ani nie może być argumentem podczas rozmów z kontrahentami, bankami czy urzędami.
Wyceny wartości przedsiębiorstwa powinien dokonać rzeczoznawca — biegły, który posiada znaczną wiedzę o procesie wyceny i sprawozdawczości finansowej firm. Gdy weźmie on pod uwagę cel wyceny, zgromadzi informacje o funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa, to może uznać, że ustali, ile jest warta firma np. metodą porównawczą. Biegły jako rezultat swojej pracy przygotowuje raport, który następnie może zostać wykorzystany przy weryfikacji zdolności kredytowej czy w kwestiach podatkowych.
Wartość spółki ustalona przez rzeczoznawcę może pomóc w jej sprzedaży — fakt
Rzeczoznawcy, którzy należą do Polskiej Federacji Stowarzyszeń Rzeczoznawców Majątkowych, doskonale znają ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw. Niezależnie, czy mowa o podziale spółki, czy jej zbyciu, specjaliści są w stanie pomóc właścicielowi w uzyskaniu godziwej ceny. Jak to możliwe? Kluczem jest godziwa wartość rynkowa. Wycena firmy to proces, w którym uwzględnianych jest wiele danych i informacji dotyczących m.in. przyszłych dochodów, gdyby doszło do kontynuacji działalności. W rezultacie wycena przedsiębiorstwa jest punktem wyjścia do ustalenia ceny transakcji sprzedaży.
Wartość wewnętrzna i raport przygotowany przez rzeczoznawcę stanowi duże ułatwienie przy zbywaniu firmy czy jej udziałów. Dokonując wyceny firmy, biegły bierze pod uwagę m.in. znaki towarowe czy maszyny i urządzenia znajdujące się na stanie firmy. To z kolei sprawia, że w przypadku zbycia przedsiębiorstwa, jej właściciel otrzyma adekwatną zapłatę — nie będzie stratny.
Ogólne zasady wyceny przedsiębiorstw stosuje się tylko w określonych przypadkach — mit
W każdej chwili właściciel może zdecydować się na wycenę przedsiębiorstwa — nie tylko ciekawość przemawia za tym, aby sprawdzić, ile warta jest firma. Informacja wartości spółki może pomóc w dalszym prowadzeniu działalności operacyjnej. Stosując powszechne krajowe zasady wyceny, rzeczoznawca ustala wartość przedsiębiorstwa. Z kolei zaprezentowany przez niego raport to źródło cennych informacji, zwłaszcza w przypadku, gdy przedsiębiorca planuje zakup kolejnych aktywów.
Pozyskanie danych o działalności gospodarczej, a dokładniej wycena wartości firmy, może być punktem wyjścia do opracowania dalszych planów rozwoju. Inaczej mówiąc, opieranie się tylko na danych finansowych nie jest najlepszym pomysłem — z usług specjalisty warto skorzystać przed każdą dużą, planowaną operacją.
Chcesz poznać, ile warta jest Twoja firma? Warto zaznajomić się z cennikiem na rzeczoznawcy.net.pl.