Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Klienci banków zbierają owoce wojny depozytowej

23 grudnia 2009

Realne zyski z lokat zakładanych w zeszłym roku osiągnęły poziomy nie notowane od kilku lat.
Inflacja w listopadzie tego roku wyniosła 3,3 proc. ? podał Główny Urząd Statystyczny. Ten wskaźnik jest istotny do wyliczania realnych zysków z lokat, czyli ile zarobiliśmy po uwzględnieniu inflacji.


Oprocentowanie zakładanego depozytu ma bowiem duże znaczenie, ale to jak w danym okresie zmieniły się ceny, niewiele mniejsze. W Open Finance sprawdziliśmy ile wyniósł realny zysk z oszczędności zdeponowanych na najlepszych rocznych lokatach zakładanych w listopadzie począwszy od 2005 roku. Do obliczenia realnej stopy zwrotu z lokat posłużyliśmy się publikowanym przez GUS wskaźnikiem inflacji oraz jego prognozą sporządzoną przez grupę Noble Bank na listopad 2010 (2,4 proc. r/r). Opublikowana dziś wartość inflacji (3,3 proc. r/r) ma największe znaczenie dla osób, które zakładały lokaty w listopadzie 2008 roku. Jeśli natomiast ktoś chce sprawdzić, ile zarobi na dopiero zdeponowanych środkach, należałoby posłużyć się przyszłoroczną prognozą wspomnianego wskaźnika.

Z naszych wyliczeń wynika, że najwięcej zarobiły osoby, które założyły lokatę przed rokiem. Dzięki temu, że banki pod koniec zeszłego roku rozpoczęły wojnę depozytową, to realny zysk z takiej inwestycji osiągnął rekordowy poziom 4,2 proc. Dotyczy to najlepszych depozytów, które rok temu oferowano z oprocentowaniem na poziomie 9,4 proc. w skali roku.  We wcześniejszych latach realne zyski z najlepszych depozytów nie były już tak wysokie. Na przykład te z 2006 roku przyniosły nawet realną stratę. Jeśli chodzi o osoby ostatnio zakładające lokaty to mogą one liczyć na wypracowanie realnego zysku. Najlepsza roczna lokata w listopadzie dawała 6,4 proc. w skali roku. Zważywszy na to, że inflacja będzie niższa niż obecnie, to można liczyć na 2,7 proc. realnego zysku. Jeśli jednak ktoś zdeponuje teraz pieniądze za mniej niż 2,97 proc. w skali roku w rzeczywistości straci, bo zarobione odsetki zostaną w całości zjedzone przez inflację.

zarobic_na_lokatach

W tym roku można wycisnąć z lokat nieco więcej jeśli zdecydujemy się na depozyt z dzienną kapitalizacją. Pozwala on uniknąć podatku Belki na skutek zaokrąglenia do pełnego złotego kwoty odsetek i samego podatku w trakcie wyliczania należności dla fiskusa. Krótko mówiąc, jeśli wypłacone odsetki nie przekraczają 2,49 zł to podatek jest zaokrąglany do zera. Najlepsza roczna lokata antypodatkowa jaką można było założyć w listopadzie przynosiła na rękę 5,65 proc., co daje nam prognozę realnego zysku w wysokości 3,17 proc.

logo_noweopenMateusz Ostrowski
Michał Sadrak
Open Finance
www.open.pl

Przejdź do spisu treści ponad 1200 porad finansowych zawartych na portalu ,


Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Tagi: , , , , , ,

Podobne artykuły :