Finanse osobiste  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl
  • finanseosobiste.pl

KANAŁ RSS

Zasubskrybuj nowości w serwisie przez kanał RSS

Zmiana dostawcy prądu może ci wyjść na dobre

11 maja 2014

Od ponad sześciu lat możemy swobodnie wybierać firmę, która będzie naszym sprzedawcą energii elektrycznej. Do tej pory z tego prawa skorzystało 135 tysięcy gospodarstw domowych. Tymczasem zmieniając sprzedawcę prądu oszczędzamy kilkaset złotych rocznie i to bez żadnych wyrzeczeń.

Energia od dystrybutora i sprzedawcy

Każdy, kto ma w domu prąd, ma też kable, którymi dostarczane jest napięcie do gniazdek elektrycznych. Za sieć przesyłową odpowiada dystrybutor i za jej utrzymanie pobiera od nas pieniądze. Natomiast za ilość prądu, który faktycznie zużyjemy, rachunek wystawia nam sprzedawca energii. To właśnie jego możemy swobodnie zmieniać w każdym zakątku kraju kierując się najkorzystniejszymi dla nas warunkami.

Największymi sprzedawcami energii w Polsce nadal są firmy z tych samych grup kapitałowych co dystrybutorzy. Ale na rynku pojawia się coraz więcej nowych sprzedawców z ciekawymi ofertami dla odbiorców indywidualnych. Ich wykaz prowadzi Urząd Regulacji Energetyki.

Na przykład mieszkańcy Warszawy zgodnie z listą URE mają do wyboru kilkunastu sprzedawców. Przy rocznym zużyciu prądu rzędu 4 tysięcy kWh i jednakowej stawce za prąd przez całą dobę koszty wahają się między 1500 a 2000 złotych.Łatwo zatem obliczyć, ile można zaoszczędzić rozsądnie wybierając ofertę.

Jak zmienić sprzedawcę?

Jednak okazuje się, że na większość Polaków działa siła przyzwyczajenia. Tymczasem droga do zmiany sprzedawcy prądu jest łatwiejsza niż się może wydawać. Przykładowo procedura w Pewnej Energii nie wymaga nawet wychodzenia z domu. Wystarczy wybrać najkorzystniejszą ofertę  na stronie, zamówić bezpłatną rozmowę telefoniczną i czekać na wizyta kuriera z umową.

zarowka_nextcontextResztę formalności dopełni za nas firma. Zmiana sprzedawcy nie powoduje przerwy w dostawie prądu. „Rozważając tę zmianę szukałam między innymi opinii o Pewnej Energii. Do podpisania umowy przekonały mnie pozytywne wypowiedzi znajomych o ich ofercie. Mieszkam w domku jednorodzinnym ogrzewanym elektrycznymi piecami akumulacyjnymi, które teraz ładuję przez miesiąc w roku bez opłat” – pisze internauta z Gliwic.

Póki co URE kontroluje taryfy największych sprzedawców dla ich dotychczasowych klientów. Od kilku lat planowane jest jednak uwolnienie cen. Jakie stawki podyktuje wtedy rynek? Czas pokaże.

Przejdź do spisu treści ponad 1500 porad finansowych zawartych na portalu ,

Przejdź na bloga www.blog.finanseosobiste.pl ,

Przejdź do działu Nowe produkty finansowe

Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl

Tagi:

Podobne artykuły :