Po co wychodzić z domu, skoro w sieci można kupić dosłownie wszystko, a obsługa sklepu on-line dostarczy zamówiony towar pod wskazany adres? Brzmi to bardzo zachęcająco, ale internetowe zakupy muszą być nie tylko wygodne, ale i bezpieczne. Na co więc należy zwrócić uwagę przed kliknięciem w ikonkę „kupuję”?
Czytaj regulamin i sprawdzaj dane
Każdy sklep internetowy musi mieć swoją siedzibę, a co za tym idzie – jakiś rzeczywisty adres i telefon kontaktowy. Jako firma, sklep on-line musi też posiadać numer REGON i NIP. Brak takich danych na stronie sklepu powinien wzbudzić naszą czujność, bo uczciwie prowadzona firma nie ma nic do ukrycia. Opublikowanie regulaminu to kolejny obowiązek sklepu, naszym obowiązkiem jest za to zapoznanie się z treścią tego dokumentu. Regulamin jest z reguły długi i o mało pasjonującej treści, ale akceptując go w ciemno ryzykujemy, że zakupy nie do końca będą wyglądały tak, jak nam się wydawało.
Uwaga na elektroniczne płatności
Każda transakcja w sklepie internetowym oraz przesyłanie poufnych danych muszą być szyfrowane – na pasku przeglądarki pojawia się symbol kłódki i protokół https:/ zamiast standardowego http. W momencie płatności sklep nie ma prawa żądać od nas takich danych jak login i hasło do konta bankowego, a jedynie kieruje nas na stronę banku albo serwisu realizującego płatności online (np. PayU). Do potwierdzenia zakupów i płatności w Internecie wystarczy adres e-mail, imię, nazwisko, telefon kontaktowy, adres wysyłki. Jeśli sklep jest zbyt ciekawski i żąda podania np. numeru PESEL, lepiej zrezygnować z zakupów i poszukać bezpieczniejszego serwisu.
Zakupy w banku
Przez Internet można kupić już nie tylko buty czy komputer, ale również kredyt bankowy. Tu jednak zakupy są trochę bardziej skomplikowane. Założenie konta w banku internetowym czy zaciągnięcie kredytu jest możliwe bez wychodzenia z domu, ale i tak ostatecznym potwierdzeniem zawarcia umowy będzie złożenie podpisu na papierowej umowie. Chyba że możemy posługiwać się bezpiecznym podpisem cyfrowym – wtedy wszystkie bankowe usługi potwierdzamy elektronicznie. Wystawianiem certyfikatów kwalifikowanych zajmują się określone podmioty, zaakceptowane przez NBP (https://www.nccert.pl/zaswiadczenia.htm). Dzięki stronie takie podpisy elektroniczne w Warszawie i innych miastach obsługuje na przykład Kwalifikowane Centrum Certyfikacji Kluczy CenCert firmy Enigma.
Przejdź do działu Nowe produkty finansowe
Odwiedź inne serwisy grupy www.FinanseOsobiste.pl
www.nieruchomosciowo.biz
www.UbezpieczeniaPoLudzku.pl
www.poznajTFI.pl