Czy transport lotniczy może być opłacalny? W jakich sytuacjach warto wybrać spedycję lotniczą? Jak zorganizować transport drogą powietrzną i co przewozić?
Transport lotniczy jest predestynowany do obsługi ładunków, które wymagają szybkiej dostawy. Klienci, którzy zdecydują się na przewóz towarów drogą powietrzną, mają pewność, że ich ładunki zostaną bezpiecznie i terminowo dostarczone do punktu docelowego.
Air Cargo w Polsce
Według danych Eurostatu Polska obsługuje jedynie 0,5% wszystkich przewozów lotniczych w Europie, niemniej branża air cargo w naszym kraju dynamicznie się rozwija. Obecnie jednak wciąż tylko 8% operatorów posiada Certyfikat Przewoźnika Lotniczego AOC, który umożliwia przewóz towarów drogą lotniczą. Jednym z nich jest NET-CARGO.
W ciągu dwóch lat na warszawskim Lotnisku Chopina ma powstać nowy terminal, który umożliwi dalsze zwiększanie ilości przewożonych towarów. W pierwszym półroczu 2014 roku branża odnotowała wzrost w wysokości 18% w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku, co pozwala optymistycznie patrzeć w przyszłość. Okęcie obsłużyło 27 tys. ton cargo, co stanowi 70% całego ruchu towarowego obsługiwanego w naszym kraju. Lotnicze przewozy towarowe są bardzo ważnym źródłem dochodów dla polskich lotnisk, mimo że sektor ten wciąż nie jest mocno rozwinięty (źródło:https://www.lotnisko-chopina.pl/pl/lotnisko/informacje-ogolne/pressroom/aktualnosci/2012/11/wzrost-ruchu-cargo-na-lotnisku-chopina).
Co przewozić?
Transport lotniczy jest najczęściej stosowany w przypadku ładunków, które wymagają szybkiego dostarczenia do miejsca docelowego (warzywa, owoce, zwierzęta etc.). Największą zaletą takiego rozwiązania jest bardzo krótki czas transportu – przewóz drogą morską albo lądową może zająć nawet kilkanaście dni, podczas gdy przewóz powietrzny zajmuje zazwyczaj od kilku do kilkunastu godzin.
W zależności od potrzeb i oczekiwań klienta wyróżniamy przewozy czarterowe, które obejmują ładunki całosamolotowe oraz liniowe – regularne. Przewozy czarterowe, przeznaczone dla określonego odbiorcy, mogą być nadane przez spedytora-konsolidatora. Istotną rolę odgrywają także przewozy przesyłek i poczty, którymi zajmują się firmy kurierskie dysponujące własnymi samolotami i środkami transportu. Dzięki temu przesyłka może trafić na drugi kontynent nawet w ciągu 24 godzin.
Dowodami zawarcia umowy na air cargo są list przewozowy (AirWaybill – AWB), który składa się z co najmniej dziewięciu egzemplarzy oraz House AirWaybill – HAWB, czyli spedytorski list przewozowy.
Pomimo że transport lotniczy jest stosunkowo drogą gałęzią transportu, gwarantuje on największe bezpieczeństwo spośród wszystkich znanych metod przewozu ładunków.
Przeczytaj również:
Weryfikacja firm transportowych — sprawdź kontrahenta i zaoszczędź