Czym różni się telewizor z podświetleniem LED o zwykłego LCD? Na pierwszy rzut oka niczym szczególnym, jest może nieco cieńszy. Na czym polega więc ta różnica, która jest źródłem wyższej ceny? Czy warto zapłacić więcej, by stać się posiadaczem LED-a? Czy może wystarczy zwykły telewizor LCD?
Telewizor LED jest ewolucją wersji LCD, jego lepszym wariantem, a nie telewizorem nowej generacji. Posiadaja taką sama matrycę, różnica polega na sposobie jej podświetlenia. W tym celu zastosowano diody LED, które zastąpiły świetlówki CCFL z telewizorów LCD. Ma to zasadniczy wpływ na lepszy kontrast obrazu, a także doskonalszą i głębszą czerń. Podświetlenie LED emituje o wiele lepszą jakość światła. Telewizory oparte na tej technologii są wyraźnie oszczędniejsze od normalnych telewizorów LCD, wykorzystujących podświetlenie CCFL, jest to ich niewątpliwa zaleta. Oszczędności poczynione w ten sposób po kilku latach mogą zrekompensować wyższy koszt zakupu takiego telewizora.
Klasyczne świetlówki użyte do podświetlenia matrycy telewizora LCD zajmują znacznie więcej miejsca niż diody LED. Dzięki temu, telewizory oparte na technologii LED mogą być bardzo cienkie, co jest istotną cechą dla konsumentów. Te z podświetleniem krawędziowym (LED Edge) są nawet bardzo cienkie, jednak wtedy podświetlane są wyłącznie krawędzie, dlatego jakość odbioru jest również trochę niższa. Z tego powodu lepszym rozwiązaniem jest zakup LED-a z pełnym podświetleniem, będzie może trochę grubszy, jednak jakość wizji będzie wysoka.
Telewizory LCD posiadają pewne wady. Po włączeniu telewizora LCD należy chwilkę odczekać, by ustabilizowała się jaskrawość ekranu. Zastosowanie technologii LED eliminuje tę niedogodność, jaskrawość uzyskiwana jest niemal natychmiast. Kąt widzenia w LCD jest znacznie ograniczony, a niektóre egzemplarze mają tzw “martwe piksele”, choć trzeba przyznać, że najnowsze produkty, pochodzące z uznanych firm posiadają ich wyraźnie mniej. Rozwój technologii pozwolił na częściowe pozbycie się wielu problemów. Jednak ciągle można zaobserwować w tych produktach zniekształcenia obrazu, niewystarczający kontrast czy ciągle zbyt wąski kąt widzenia. Również czerń nie jest wystarczająco głęboka. Z tymi problemami nieco lepiej radzą sobie telewizory z podświetleniem LED, a te z wyższej półki, jakością obrazu zaczynają dorównywać telewizorom plazmowym.
Zważając na wszystkie zalety telewizorów z podświetleniem LED, można śmiało polecić taki zakup. Trzeba liczyć się z wyższymi kosztami zakupu niż w przypadku klasycznego telewizora LCD, jednak klient otrzymuje za to produkt, który będzie sprawiał dużą satysfakcję podczas użytkowania.