Kredyt gotówkowy to dobre rozwiązanie dla osób, które potrzebują pieniędzy na dowolny cel – wyjazd na wakacje, kupno samochodu czy remont mieszkania. Kredyty gotówkowe cieszą się sporą popularnością ze względu na swoją dostępność oraz możliwość przeznaczenia pożyczonych środków na własne, dowolne potrzeby.
Niezbędnym elementem składania wniosku o kredyt gotówkowy jest obliczenie zdolności kredytowej. Na jej podstawie bank wylicza ile może nam pożyczyć pieniędzy i na jaki okres czasu. W tym artykule dowiesz się najważniejszych informacji na ten temat.
Czym jest zdolność kredytowa?
Tłumacząc na prosty język jest to zdolność osoby ubiegającej się o zobowiązanie finansowe do jego spłaty wraz z odsetkami w terminie ustalonym w banku. Bank na podstawie zdolności ustala, czy potencjalny kredytobiorca jest w stanie opłacić wyżej wspomniane koszty.
Co bank bierze pod uwagę wyliczając zdolność kredytową?
Przy obliczaniu zdolności kredytowej pod uwagę branych jest wiele danych dotyczących klienta. Nie jest to ocena w systemie zero-jedynkowym – czyli nie działa to na takiej zasadzie, że albo mamy zdolność kredytową, albo jej nie mamy. Na ocenę zdolności kredytowej wpływa cały szereg czynników.
Na jakie rzeczy patrzy bank?
– Wysokość miesięcznych dochodów
– Staż pracy
– Rodzaj umowy o pracę
– Historia kredytowa
– Okres spłaty kredytu
– Koszty utrzymania gospodarstwa domowego (czynsz, rachunki i inne wydatki)
– Status cywilny
Jak polepszyć swoją zdolność kredytową?
Aby stać się wiarygodnym klientem dla banku i polepszyć swoją zdolność kredytową warto zastosować się do kilku zasad.
1. Jeżeli posiadasz kilka innych zobowiązań finansowych to zastanów się nad kredytem konsolidacyjnym, aby powiązać je w jedną ratę, co znacznie wpłynie na Twoją zdolność kredytową.
2. Ogranicz swoje domowe wydatki do minimum. Przykładowo – jeżeli korzystasz z telewizji i masz wykupiony najwyższy abonament to zastanów się czy rzeczywiście tego potrzebujesz i wykup tańszy pakiet. To zmniejszy Twoje comiesięczne rachunki i pozytywnie wpłynie Twoją zdolność kredytową.
3. Jeżeli posiadasz inne karty kredytowe lub debetowe, na których masz zaległości finansowe to musisz je uregulować, a jeżeli nie korzystasz z tych kart to je zlikwiduj – zmniejszy to Twoje zobowiązana finansowe względem innych banków.
4. Aby zwiększyć swoją zdolność kredytową możemy dopisać inne osoby do swojego zobowiązania, np. rodziców. Dzięki temu nasza zdolność kredytowa znacznie wzrośnie.
5. Wydłużenie okresu spłaty kredytu wiąże się z niskimi opłatami kapitałowo-odsetkowymi, co przekłada się na wzrost zdolności kredytowej.
6. Wybierz raty stałe, ponieważ zdolność kredytową liczy się też na podstawie pierwszej raty, a w przypadku rat stałych jest ona niższa niż w przypadku rat malejących (pierwsza rata mniejsza nawet do 25%!).
7. Skorzystaj z dodatkowych usług banku, takich jak np. lokata lub ubezpieczenie, co może mieć wpływ na wysokość marży i pośrednio na Twoją zdolność kredytową.
Decydując się na kredyt gotówkowy przeanalizuj ofertę każdego banku, zapoznaj się z aktualnymi rankingami kredytów gotówkowych żeby móc wybrać jak najlepszą opcję (kredyty gotówkowe w Total Money).