Rzadko kiedy jakaś inwestycja jest tak pewna, jak nieruchomości. Ich wartość nie maleje, a wręcz rośnie w czasie – w ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań w Warszawie poszybowały o 11%, wynika z danych firmy doradczej Expander. To dobre wsparcie i źródło dochodów jako alternatywa dla emerytury. To również świetne zabezpieczenie finansowe dla dzieci na przyszłość i pomoc w usamodzielnieniu się. Jakie zalety i wady płyną z inwestowania w nieruchomości?
Inwestowanie w nieruchomości – czy warto?
Rozważając inwestowanie w nieruchomości, na pewno zastanawiasz się, czy to się opłaci. Całe przedsięwzięcie wiąże się przecież z dużymi nakładami finansowymi. Każdego kupującego interesuje,
na jakim poziomie będzie kształtować się zysk i jak szybko nastąpi zwrot kapitału. Wielu też zastanawia się, jak inwestować w nieruchomości, żeby przychód był jak najwyższy. Poniżej, przedstawiamy najważniejsze zalety i wady inwestowania w nieruchomości.
Zalety inwestowania w nieruchomości
– ochrona kapitału przed inflacją
W dobie dramatycznie niskich stóp procentowych i rosnącej inflacji (która w połowie 2020 roku wynosiła 3,30%) wartość pieniądza maleje. Nieruchomość to jedna z pewniejszych i stabilniejszych form ochrony kapitału. Mieszkania zwykle nie tracą na wartości, zaś w perspektywie długoterminowej jeszcze zyskują (według prognoz w 2020 ok. 5% nominalnie rok do roku). Aktualna oferta lokat bankowych nie napawa chęcią do ich zakładania. Trzymanie majątku w gotówce to również nie najlepszy pomysł. Za 10 lat ta sama kwota będzie miała mniejszą siłę nabywczą, co oznacza, że nabędziesz za nią mniej dóbr, zaś cena za metr mieszkania będzie stale rosnąć. Ciekawą ofertę nieruchomości inwestycyjnych znajdziesz na stronie https://mota-engil-re.eu/yana.
– bezpieczna forma inwestowania – nawet dla amatorów
Zakup mieszkania jest prostszy pod względem prawnym i rynkowym niż inwestowanie na giełdzie czy w kryptowaluty. Nawet, jeśli dobór inwestycji pod względem lokalizacji okaże się nie do końca trafiony, mieszkanie można sprzedać, nie tracąc przy tym zainwestowanych środków.
– dochód pasywny
Obsługa najmu długoterminowego – z perspektywy właściciela – nie jest rzeczą skomplikowaną ani czasochłonną. Przy niewielkim zaangażowaniu energii można zbudować źródło dochodu pasywnego.
– możliwość łatwego upłynnienia
W przypadku zmiany planów, nagłej potrzeby gotówki czy zdarzeń losowych mieszkanie własnościowe łatwo upłynnić. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się nieruchomości o niewielkim metrażu zlokalizowane w centrach miast czy dzielnicach świetnie z nimi skomunikowanych.
– dobro pierwszej potrzeby
Ludzie zawsze będą musieli gdzieś mieszkać, a popyt na nieruchomości praktycznie nigdy nie maleje. Nawet w okresach kryzysu, gdy ludzie zaciskają pasa i wydają mniej na konsumpcję, wciąż muszą zaspokoić podstawową potrzebę, jaką jest dach nad głową. Ci, którzy w dobie kryzysu nie mają zdolności kredytowej, muszą skorzystać z oferty najmu mieszkania.
– dobro atrakcyjne w dziedziczeniu
W przeciwieństwie do ciężko zbywalnych inwestycji, takich jak firmy (na przykład przedsiębiorstwo rodzinne czy restauracja), mieszkanie jest dobrem atrakcyjnym w dziedziczeniu. Można je zarówno łatwo spieniężyć i podzielić pomiędzy spadkobierców lub po prostu wykorzystać do zaspokojenia celów mieszkaniowych – na przykład, gdy dzieci będą szły na studia. W przypadku mieszkania odpada problem, który spotyka wielu przedsiębiorców, gdy ich pociechy nie podzielają zamiłowania do konkretnego zawodu i nie chcą kontynuować rodzinnych tradycji.
Wady inwestowania w nieruchomości
– konieczność posiadania wkładu własnego
Choć perspektywa posiadania źródła pasywnego w postaci mieszkania na wynajem jest bardzo kusząca, wymaga uprzednio zgromadzenia wkładu własnego. W ostatnich miesiącach banki zwiększyły swoje wymagania w kwestii wysokości tegoż wkładu.
– wysoka bariera wejścia
Zakup mieszkania w mieście, niezależnie czy z rynku wtórnego, czy pierwotnego, to średni lub duży wydatek. Inwestowanie w nieruchomości jest zarezerwowane dla osób
ze sporym kapitałem lub dużą zdolnością kredytową.
– czas poświęcony na znalezienie odpowiedniej nieruchomości
Zakup mieszkania pod wynajem musi być poprzedzony solidną analizą potrzeb potencjalnych najemców, uwzględnieniem lokalizacji, skomunikowania z centrum oraz innymi czynnikami, takimi jak bliskość uczelni czy miejsc zatrudnienia.
Artykuł sponsorowany