Jeden z mitów dotyczących finansów mówi, że o ile wypłata pieniędzy, które zgromadziliśmy na lokacie bankowej, jest łatwa, prosta i przyjemna, to umorzenie jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych jest prawdziwą drogą przez mękę. Nic bardziej błędnego.
Jednostki uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym można oczywiście umorzyć w każdym momencie. Jeśli tylko potrzebujemy pieniądze na pilny wydatek, należy się skontaktować z firmą zarządzającą naszym funduszem inwestycyjnym lub jej dystrybutorem i złożyć zlecenie umorzenia. Operacja trwa zaledwie kilka minut. Najlepiej, jeśli współpracujemy z taką firmą zarządzającą, która oferuje możliwość dokonywania transakcji przez Internet, ewentualnie obsługę telefoniczną. W takim wypadku umorzenie, czyli wypłata naszych pieniędzy, absorbuje jeszcze mniej czasu.
Nie musisz umarzać wszystkich jednostek
Trzeba jednak pamiętać, że w momencie złożenia zlecenia, pieniądze nie trafiają do nas natychmiast. Fundusz musi dokonać transakcji, co z reguły zajmuje dwa do trzech dni. Po tym czasie pieniądze są przelewane do właściciela. Stanowi to wprawdzie pewną niedogodność, ale pamiętajmy, że w wypadku wypłacania większej kwoty pieniędzy w oddziale banku, też z reguły trzeba taką transakcję zgłosić telefonicznie wcześniej, przynajmniej z jednodniowym wyprzedzeniem.
Wielu klientów, inwestujących w fundusze inwestycyjne — zwłaszcza tych mniej doświadczonych sądzi, że umorzyć trzeba wszystkie jednostki uczestnictwa. To nieprawda. Dla przykładu. Jeśli aktualna wycena naszej inwestycji wynosi 10 000 zł, a my potrzebujemy obecnie tylko 2000 zł, to po prostu składamy zlecenie na umorzenie jednostek uczestnictwa w tej kwocie. Pamiętajmy jednak, że umarzając jednostki, ich wycena zostanie dokonana przez rynek dopiero następnego dnia. Jeśli w tym dniu giełda nie będzie dla nas łaskawa, to wówczas możemy otrzymać nieco mniejszą kwotę. Natomiast jeśli, jak dzieje się obecnie, giełdowe wskaźniki będą w trendzie wzrostowym, wówczas na tym skorzystamy – otrzymamy żądaną przez nas kwotę za nieco mniejszą ilość jednostek uczestnictwa. Warto o tym pamiętać składając zlecenie.
Przestudiuj kartę funduszu
Wszystkie te czynniki powinniśmy brać pod uwagę już na samym początku naszej współpracy z Towarzystwem Funduszy Inwestycyjnych. Przymierzając się do pierwszej transakcji, warto dokładnie przestudiować tzw. kartę funduszy. Taki dokument, zgodnie z ustawą o funduszach inwestycyjnych, musi mieć każdy fundusz. Znajdziemy w niej wszystkie niezbędne informacje. Warto zwrócić na to uwagę także dlatego, że różnice czasowe w wypłacie pieniędzy mogą być spore. Dość powiedzieć, że ustawa nakłada na TFI obowiązek wypłaty pieniędzy w czasie nie dłuższym niż siedem dni. Dzisiaj są to jednak, na szczęście, sytuacje wyjątkowe, bo większość funduszy stara się ten czas znacząco skrócić.