Obecnie na rynku mamy do czynienia z dwoma sposobami wynajmu magazynów. Możemy wynająć budynek już istniejący lub zlecić budowę magazynu specjalnie przystosowanego do naszych potrzeb. Ta druga opcja to BTS (ang. Build to suit), czyli po polsku „szycie na miarę”. Oto krótkie Borównie tych dwóch opcji.
Długość umowy najmu
Podczas tradycyjnego najmu minimalny okres trwania umowy wynosi 3 lata. Ta przyjęta na rynku praktyka wynika z tego, że właściciel przed każdorazowym najmem musi dostosować magazyn do potrzeb nowego najemcy. Adaptacja ta może obejmować konieczność wybudowania nowych ścian, przeróbkę instalacji mediów, czy też remont pomieszczeń przeznaczonych na biura. W wyjątkowych okolicznościach możliwe jest wynegocjowanie krótszego terminu umowy, zwłaszcza gdy magazyn odpowiada naszym potrzebom w takim stanie, w jakim go zastaliśmy i nie wymagamy od właściciela żadnym prac remontowych. Na krótkoterminowe udostępnienie powierzchni magazynowych decydują się zwłaszcza właściciele budynków o niezbyt popularnej lokalizacji, którzy zdecydowani są pójść na ustępstwa, aby ściany magazynów nie świeciły pustkami.
Jeśli decydujemy się na magazyn BTS, okres najmu będzie wynosił minimum 5 lat. W praktyce jednak najczęściej stosowane są umowy obejmujące okres najmu 7 do 10 lat lub nawet dłużej. Wiąże się to ze zwrotem kosztów jakie poniósł deweloper, budując budynek specjalnie dostosowany do potrzeb danego klienta. Warto wiedzieć, że im bardziej niestandardowy budynek sobie zażyczymy, tym dłuższy czas umowy otrzymamy. Oryginalność budynku bowiem, oznacza dla dewelopera większe kłopoty ze znalezieniem nowego najemcy, gdy umowa nie zostanie przedłużona.
Okres oczekiwania na magazyn
Wynajem zapewnia najkrótszy z możliwych okresów oczekiwania na użytkowanie powierzchni. Po pracach adaptacyjnych i podpisaniu umowy, magazyn jest oddany w ręce najemcy. To doskonała opcja dla przedsiębiorców, którym zależy na czasie.
Okres oczekiwania na magazyn „szyty na miarę” wynosi zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy. Najkrócej będziemy czekać, jeśli zgodzimy się na wybudowanie magazynu na terenie jednego z dużych parków magazynowych należących do dewelopera. Realizacja projektu wydłuży się natomiast, gdy sami wybierzemy lokalizację magazynu. Wtedy do czasu przeznaczonego na budowę, należy doliczyć czas na zakup terenu i jego przystawanie do inwestycji.
Podsumowanie
Jeśli zależy ci na czasie, a twoja firma nie wymaga niestandardowej powierzchni magazynowej najlepszym rozwiązaniem będzie wynajem gotowego budynku. Natomiast jeśli jesteś wymagającym najemcą, możesz poczekać na magazyn i nie boisz się długoterminowych umów, na pewno będziesz zadowolony z magazynu BTS.
Zobacz oferty wynajmu magazynów na warehouses.pl