Współcześnie mało kto kupuje nieruchomość za własne pieniądze – Polacy zazwyczaj decydują się na zaciągnięcie kredytu hipotecznego, który pozwala sfinansować marzenie o posiadaniu własnego mieszkania lub domu. Jak wygląda procedura wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej w momencie spłacenia zobowiązania? Kto powinien wystąpić z odpowiednim wnioskiem?
Krok 1 – oświadczenie wierzyciela o spłacie zadłużenia
Złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej należy do obowiązków dłużnika, czyli właściciela nieruchomości – obowiązek ten wynika z Ustawy o księgach wieczystych i hipotece. Wniosek należy skierować do sądu rejonowego właściwego dla miejsca położenia nieruchomości. Zanim jednak udamy się do sądu, musimy skompletować niezbędne dokumenty. Pierwszym z nich jest oświadczenie wierzyciela (najczęściej banku) o spłacie zadłużenia wraz ze zgodą na wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. W dokumencie powinny być także zawarte dane dłużnika, numer księgi wieczystej nieruchomości, a także tytuł hipoteki wraz ze wskazaniem wysokości zadłużenia.
Krok 2 – wypełnienie wniosku, dołączenie załączników i wniesienie opłaty sądowej
Po uzyskaniu oświadczenia wierzyciela można przystąpić do wypełniania wniosku na formularzu KW-WPIS. Odpowiednie formularze uzyskamy bezpośrednio w sądzie, można je także pobrać ze stron internetowych Ministerstwa Sprawiedliwości. Podczas wypełniania dokumentów należy zwrócić uwagę na prawidłowy numer księgi wieczystej, a także pamiętać o wypełnieniu pola „Treść żądania”, w którym wnosimy o wykreślenie hipoteki z księgi wieczystej. Dokumenty należy opatrzyć podpisami wszystkich wnioskodawców. Do wniosku trzeba dołączyć uzyskane wcześniej oświadczenie wierzyciela o spłacie zadłużenia, a także odpis z KRS dla banku. Złożenie wniosku o wykreślenie hipoteki podlega opłacie sądowej w wysokości 100 zł, którą można uiścić bezpośrednio w kasie sądu lub przelać na konto, a do dokumentów dołączyć potwierdzenie płatności.
Chcesz uzyskać więcej informacji na temat procedur związanych z wykreśleniem hipoteki z księgi wieczystej? Wejdź na stronę Ksiegiwieczyste.edu.pl i sprawdź informacje zgodne z obowiązującym stanem prawnym.