Kryptowaluty opanowały nasz świat i ludzkie umysły. To chyba najbardziej gorący temat wśród osób, które poszukują dobrego sposobu na inwestowanie. Kursy kryptowalut zachęcają do tego, by kupić coś za bezcen, a po kilku lub kilkunastu miesiącach sprzedać z naprawdę doskonałym zyskiem. Skąd wzięły się kryptowaluty? Jaka jest ich historia? Czy te nierealnie istniejące pieniądze mogą na stałe zmienić świat walut?
Kiedy powstały kryptowaluty?
Ostatnie 20 lat to czas niezwykle intensywnego rozwoju sieci internetowej. O kryptowalutach pierwsze wzmianki pojawiały się jeszcze w latach 90, jednak tak naprawdę Bitcoin zaczął funkcjonować dopiero w roku 2008. Na początku jego losy wcale nie układały się tak świetnie. Już kilka miesięcy po wielkiej premierze, główny pomysłodawca oraz inwestor wycofał się, a sam Bitcoin cieszył się wtedy bardzo małym uznaniem i zaufaniem, zarówno wśród użytkowników sieci, jak też oficjalnie wśród państw. Na przestrzeni lat sporo się jednak zmieniło. Współcześnie wiele rządów uznaje Bitcoin jako ważny pieniądz, który służy do wielu różnych transakcji. Bitcoin oraz inne kryptowaluty doskonale radzą sobie również na giełdzie. Ten pierwszy obecnie kosztuje ponad 40.000 $. Ta cena wydaje się wręcz niemożliwa. To jednak prawda. Tyle płaci się za bitcoina, którego można od kogoś odkupić lub też samodzielnie wykopać. Kopanie bitcoina, po angielsku mining, to jednak niezwykle czasochłonny i energochłonny proces, który zwyczajnie nie może się udać w pojedynkę.
Farmy bitcoinów
Kopanie kryptowalut to proces, do którego potrzebne są niezwykle wyspecjalizowane komputery o ogromnej mocy. Obecnie praktycznie nierealne jest to, by ktoś samodzielnie wykopał bitcoina, a zatem stworzył kod składający się z kilkudziesięciu tysięcy linijek. Siły komputerów łączą się i powstają tak zwane farmy bitcoinów, funkcjonujące między innymi w Chinach, Rosji czy w krajach skandynawskich. Popularne stało się nawet zjawisko kradzieży mocy obliczeniowej komputerów, czym zajmują się hakerzy na takich farmach bitcoinów. Okazuje się, że nasz domowy komputer podłączony do sieci, a dokładnie jego procesor i moc obliczeniowa, może służyć do zasilania komputerów na farmie, które piszą kod.
Zielony Bitcoin
Farby bitcoinów zwracają uwagę ekologów oraz osób walczących o czyste środowisko naturalne. Okazuje się, że to właśnie kopanie kryptowalut jest jednym z bardzo ważnych czynników wpływających na wysoką emisję gazów cieplarnianych, które podwyższają temperaturę na ziemi. Coraz częściej mówi się o tak zwanych zielonych bitcoinach, czyli kryptowalutach, które pozyskiwane są podczas obliczeń komputerów zasilanych za pomocą energii odnawialnej.
Kursy kryptowalut
Obecnie kursy kryptowalut raczej nie są stabilne. Aktualne kursy kryptowalut sprawdzimy na: https://kursy-walut.info.pl/kursy-kryptowalut/ Dlaczego? Ponieważ cały świat interesuje się kryptowalutami i niejeden Kowalski, który marzy o tym, by szybko stać się milionerem lub przynajmniej podreperować trochę swój domowy budżet, zaczyna inwestować w kryptowaluty. Robią to nawet młodzi ludzie, osoby korzystające po prostu ze swojego smartfona, które cały czas mają dostęp do sieci. Wystarczy ściągnąć na telefon jedną z aplikacji, założyć konto demo lub prawdziwe, na którym będzie się obracało realnymi pieniędzmi. Na bitcoina lub ethernet raczej nie ma się co łasić. Obecnie w Polsce za jednego bitcoina trzeba zapłacić ponad 176 tysięcy zł. Jest jednak sporo innych, które można kupić już za kilkanaście centów.
Jak mądrze inwestować w kryptowaluty?
Inwestując w kryptowaluty, warto poznać najważniejsze mechanizmy oraz samą historię tych wirtualnych środków płatniczych. Warto obserwować, co o kryptowalutach mówią najwięksi gracze świata. Kilka lat temu, gdy rząd chiński odwrócił się od bitcoina, zaobserwowano znaczny spadek jego ceny. Dzisiaj to wyjątkowo mocna kryptowaluta, która świetnie plasuje się na amerykańskiej giełdzie. Jednym słowem inwestowanie w kryptowaluty nie może opierać się tylko i wyłącznie na intuicji i wyczuciu, jakie są tendencje. Tak, jak w przypadku inwestowania w realne waluty, ogromny wpływ na cenę kryptowalut mają sytuacje społeczne i polityczne na całym świecie. Aby nie sparzyć się podczas inwestowania, na początek najlepiej przeznaczyć na to jakąś niewielką kwotę. 100 lub 200 zł pozwoli na zakup tanich kryptowalut, dzięki czemu będzie można nauczyć się tego, jak obserwować kurs. Inwestowanie w waluty zawsze wymaga codziennej obecności, śledzenia notowań, często podejmowania szybkich decyzji. To zatem nie lada trening, który trzeba wykonać, aby nie zmarnować swoich realnych pieniędzy.
Przeczytaj również:
Kryptowaluty – gdzie kupić? Jak budować portfel?