Jeśli nie zapłaciłeś swoich zobowiązań finansowych, istnieje duże prawdopodobieństwo, że prędzej czy później wierzyciel umieści Twoje dane w rejestrze dłużników. W artykule wyjaśnimy, kiedy będzie miał do tego prawo. Zdradzimy także trzy skuteczne sposoby, jak uniknąć kłopotliwego wpisu.
Nie regulujesz na czas rat kredytów i pożyczek? Zwlekasz z płatnością za gaz, czynsz lub telefon komórkowy? Uważaj! Jednym z popularniejszych sposobów egzekwowania spłaty zadłużenia jest umieszczenie danych płatnika na liście dłużników.
Czym jest lista dłużników?
Listy dłużników to potoczne nazwy rejestrów dłużników — baz prowadzonych przez Biura Informacji Gospodarczej. BIG-i działają na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych (2019 poz. 681 ze zm.). Ich głównym celem jest przyjmowanie, przechowywanie i udostępnianie informacji gospodarczych o zaległym zadłużeniu osób i firm.
Info: w Polsce funkcjonuje obecnie 6 BIG-ów: BIG InfoMonitor, Krajowy Rejestr Długów, BIG ERIF, Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej, Krajowa Informacja Długów Telekomunikacyjnych i mBIG. Każdy z nich prowadzi własny rejestr dłużników.
Zawarte w listach dłużników informacje stanowią cenne źródło wiedzy na temat wiarygodności płatniczej firm i osób prywatnych. Aby prześwietlić potencjalnych klientów, regularnie zaglądają do nich banki, pozabankowe instytucje finansowe, ubezpieczyciele, leasingodawcy, firmy oferujące usługi abonamentowe, dostawcy usług telekomunikacyjnych i przedsiębiorcy.
Kto może trafić na listę dłużników?
Do spisu dłużników mogą trafić osoby prywatne i firmy. Aby wierzyciel mógł dokonać wpisu, niezbędne jest jednak spełnienie kilku wymaganych prawem warunków.
– Zadłużenie musi wynikać z tytułu prawnego między wierzycielem i dłużnikiem lub być stwierdzone tytułem wykonawczym.
– Kwota długu nie może być niższa niż 200 zł w przypadku konsumentów i 500 zł w przypadku przedsiębiorców.
– Należność musi być przeterminowana co najmniej 30 dni.
– Co najmniej 30 dni przed dokonaniem wpisu wierzyciel ma obowiązek wysłać do dłużnika (lub dostarczyć mu osobiście) wezwanie do zapłaty wraz z informacją o zamiarze wpisania jego danych do rejestru.
Ważne: w przypadku długów stwierdzonych tytułem wykonawczym wierzyciel może dokonać wpisu już po 14 dniach od wysłania dłużnikowi wezwania do zapłaty. Nie obowiązuje tu również kryterium kwoty i czasu wymagalności.
Jak uniknąć wpisu na listę dłużników?
Czy da się uniknąć wpisu na listę dłużników? Zdecydowanie tak! Oto 3 sprawdzone sposoby, jak to zrobić.
Podejmuj przemyślane decyzje finansowe
Wiele długów powstaje na skutek nieprzemyślanych, podejmowanych impulsywnie decyzji finansowych. Jeśli planujesz zaciągnąć kredyt, pożyczkę, wziąć w leasing auto, albo nowy telefon w abonamencie, dokładnie przeanalizuj swoje możliwości finansowe. Upewnij się, że zdołasz spłacać raty w terminie, a jeśli nie, czy w przypadku przejściowych kłopotów finansowych będziesz mógł skorzystać ze wsparcia najbliższych.
Rada: nie wszystkim finansowym potknięciom będziesz w stanie zapobiec. Aby uniknąć utraty płynności finansowej, zadbaj o stworzenie poduszki finansowej, choćby minimalnej. Dodatkowe zgromadzone na koncie oszczędnościowym pieniądze pomogą przetrwać gorszy finansowo okres. Bez narażania się na opóźnienia w płatnościach.
Spłać zadłużenie
Najskuteczniejszym sposobem na uniknięcie kłopotliwego wpisu oczywiście jest spłata zobowiązania. Najlepiej aby zdążyć ze spłatą w 30 dni od daty wymagalności rachunku. Choć takie działanie nie zawsze będzie łatwe, warto się zmobilizować i potraktować je jako priorytet.
Rada: chęć spłaty zadłużenia może okazać się skuteczną motywacją do ograniczenia wydatków, znalezienia lepiej płatnego zajęcia lub dodatkowej pracy. Ewentualnie sprzedaży niepotrzebnych czy rzadko wykorzystywanych rzeczy.
Negocjuj z wierzycielem
Jeśli już jednak dostałeś wezwanie do zapłaty z informacją o planowanym wpisie do BIG, nie załamuj rąk. Nawet jeśli nie jesteś w stanie spłacić długu. Taki moment do ostatni dzwonek, aby zacząć rozmawiać z wierzycielem i ustalić korzystny dla obu stron plan spłat.
Rada: jeśli wierzyciel wpisze Twoje dane do rejestru dłużników BIG, z pewnością rozpocznie także inne działania windykacyjne. A te mogą być nie tylko żmudne i stresujące, ale także kosztowne. Jeśli na tym etapie zaproponujesz mu realny plan, masz szansę uniknąć długofalowych konsekwencji zadłużenia.
W sytuacji, gdy rozmowy z wierzycielem zawiodą i nie zdążysz spłacić zaległości przed wpisem Twoich danych do rejestru, pamiętaj wciąż jest rozwiązanie. Po spłaceniu całości długu informacje z nim związane znikną z czarnej listy bez śladu i odzyskasz wiarygodność finansową, bowiem BIG-i nie zachowują historii zaległości dłużników.