Polacy nie należą do najzamożniejszych narodów świata, to fakt. Pracujemy jednak ciężko, a nasze wynagrodzenia z pewnością nie odpowiadają wysiłkowi wkładanemu w pracę. Zrozumiałe jest więc, że czasem, gdy mamy ochotę coś sobie kupić – niech to nawet będzie zwykła zachcianka, a nie artykuł pierwszej potrzeby – musimy pożyczyć pieniądze.
Każdemu może się też zdarzyć, że nieprzewidziana sytuacja wymusi na nim zaciągnięcie długu. Najważniejsze jest przeanalizowanie swoich opcji i terminowa spłata zobowiązań. Jeśli nie jesteś jednym z tych szczęśliwców, którzy mogą pożyczyć dowolną kwotę od przyjaciela lub kogoś z rodziny, zachęcamy do dalszej lektury!
Pożyczaj z głową
Skąd pożyczać pieniądze? Wiele zależy kwoty, której potrzebujesz. Jeśli planujesz kupić mieszkanie, właściwie jedyną opcją jest kredyt hipoteczny. Jeśli natomiast potrzebujesz kilku tysięcy złotych na jakiś „drobny” wydatek lub masz nieciekawą historię spłat poprzednich kredytów – mniejsza o przyczynę tych problemów – wtedy warto rozważyć skorzystanie z usług firmy zajmującej się udzielaniem krótkoterminowych pożyczek, czyli chwilówek. W przeciwieństwie do banków, firmy pożyczkowe nie wymagają od swoich klientów dokumentacji ani wizyt w placówkach.
W dzisiejszych czasach wiele rzeczy możemy załatwić przez internet – podobnie jest w przypadku szybkich pożyczek. Ponadto firmy pozabankowe nie będą cię pytać o cel pożyczki, a w bankach różnie z tym bywa. Jeśli jednak jesteś skłonny czekać na weryfikację i dopełniać formalności, możesz wybrać bank jako swojego wierzyciela. Co ciekawe, wiele firm pożyczkowych oferuje swoim nowym klientom pierwszą pożyczkę za darmo. W przypadku, gdy oddasz całą kwotę wtedy, kiedy trzeba, nie ponosisz żadnych dodatkowych kosztów – oddajesz tylko tyle, ile pożyczyłeś. To chyba najlepszy motywator do terminowej spłaty pierwszej pożyczki.
Spóźnisz się – zapłacisz więcej
W przypadku, gdy nie spłacisz w terminie swoich zobowiązań względem instytucji finansowej, od której pożyczyłeś pieniądze, możesz mieć problemy. Firmy pożyczkowe, jako że oferują szybkie i wygodne pożyczki online, muszą zabezpieczać się na wypadek niewypłacalności dłużnika. W skrócie wygląda to tak, że łatwość zaciągnięcia pożyczki – czyli brak poręczycieli i formalności, typu zaświadczenie o zarobkach, oraz dodatkowo szybkość otrzymania pieniędzy, często zachęca do pożyczania, nawet jeśli nie jesteś w stanie spłacić zobowiązań. Dlatego bardzo ważne jest, by dwa razy zastanowić się nad braniem kredytów czy pożyczek, podliczyć całość opłat i rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie: „czy dam radę spłacić dług w terminie?”. Część osób ignoruje powagę sytuacji – bądź co bądź chodzi tu o pieniądze, czyli temat ważny – i nie płaci rat w terminie z powodu złego rozplanowania spłat. Potem pojawia się problem, ponieważ monity, telefony i wiadomości, które dostaje dłużnik, kosztują i ktoś musi za to zapłacić… A przecież tak niewiele potrzeba, by terminowo spłacać zobowiązania!
Zaplanuj swoje spłaty
Z pewnością większość ludzi nie lubi mieć długów, szczególnie tych po terminie spłaty, z narastającymi odsetkami. I nie chodzi tu tylko o to, że za niepłacenie dostajesz po kieszeni, tylko o poczucie, że jesteś komuś coś winien – że nie jesteś w porządku wobec kogoś, kto pożyczył ci pieniądze, nawet jeżeli jest to firma, a nie twój przyjaciel lub ktoś z rodziny. Problemem bardziej wymiernym życiowo niż emocje jest oczywiście spirala długów, w którą możesz wpaść, jeśli nieodpowiedzialnie zaciągasz kredyty i pożyczki. Często jest tak, że ludzie zapożyczają się, by spłacić poprzednie zobowiązania finansowe i tak tworzy się błędne koło. Nigdy nie dopuść do takiej sytuacji! W przypadku pożyczania pieniędzy, najważniejszy jest nie moment ich otrzymania, ale spłacenia – dopiero wtedy cały etap brania pożyczki się zamyka. Jeśli ciągnie się za tobą problem, a chcesz go naprawić, robiąc sobie kolejny – to znak, że gdzieś popełniłeś błąd.
Artykuł powstał we współpracy z portalem CENTRUM POŻYCZEK 24h