Polscy przedsiębiorcy z chęcią korzystają z różnego rodzaju szkoleń. Najpopularniejszymi z nich są oczywiście te, których tematyka dotyczy pozyskiwania funduszy europejskich oraz prawa podatkowego. W tym drugim przypadku niesłabnącym zainteresowaniem cieszą się szkolenia CIT – dzięki nim przedsiębiorcy mogą bowiem dowiedzieć się, jakie zmiany zaszły w przepisach prawnych dotyczących CIT.
Po co szkolenia?
Przedsiębiorcy zwykle korzystają ze szkoleń CIT głównie z dwóch powodów. Pierwszym z nich jest chęć zaoszczędzenia pieniędzy, dzięki zapoznaniu się ze zmianami w przepisach, które umożliwiają danej firmie zapłacenie niższego podatku. Drugim celem jest natomiast zabezpieczenie się przed ewentualnymi nieprawidłowościami w naliczaniu podatku, które mogłyby skutkować nałożeniem na przedsiębiorcę wysokich kar pieniężnych.
Ponadto szkolenia CIT pozwalają przedsiębiorcy lepiej zapoznać się ze skomplikowanym prawem podatkowym, które obowiązuje w Polsce. Prawo to przysparza wielu trudności zwłaszcza początkującym biznesmenom, którzy gubią się nie tylko w tym, jakie podatki i kiedy muszą zapłacić, ale także nie wiedzą, jakie wydatki mogą odliczyć od wysokości podatku lub doliczyć do kosztów uzyskania przychodu, by skorzystać ze wszystkich przysługujących im ulg.
Kiedy iść na szkolenie?
W Polsce zasady związane z obowiązkiem podatkowym reguluje Ustawa podatkowa oraz Ordynacja podatkowa. Te dwa akty prawne są jednak nowelizowane praktycznie co rok, co sprawia, że konieczne jest stałe śledzenie ich treści. Zaleca się więc, by przedsiębiorcy korzystali ze szkoleń CIT raz w roku, najlepiej w jego pierwszym kwartale.
Na szkolenie CIT warto też wybrać się, gdy nowe przepisy dotyczące rozliczeń będą obowiązywać od 1 stycznia następnego roku, jednak gdy o ich wprowadzeniu będzie wiadomo dużo wcześniej. Wcześniejsze zapisanie się na szkolenie pozwoli bowiem uniknąć sytuacji, gdy miejsca na najlepszych kursach będą już zajęte.
Które szkolenie?
Szkolenia CIT z reguły organizowane są przez firmy zajmujące się aktualizowaniem wiedzy księgowych i dyrektorów finansowych. Firmy te bardzo często oferują podobne koszty szkoleń, dlatego też warto wybierać ich usługi w oparciu o inne czynniki niż tylko cena.
Bardzo istotne jest zatem sprawdzenie, jakie umiejętności uzyskają kursanci i jaka tematyka ogólna oraz szczegółowa zostanie poruszona w czasie szkolenia. Ważne jest też sprawdzenie, ile potrwa cały kurs oraz jak często będą odbywały się spotkania. Należy także zwrócić uwagę na to, jakie wykształcenie, kwalifikacje i doświadczenie posiada kadra prowadząca szkolenie oraz ile zajęć zostanie poświęconych na wykłady, a ile na zajęcia praktyczne.
Czego jeszcze dowiemy się na szkoleniach?
Szkolenia CIT z reguły nie dotyczą jedynie tematów związanych jedynie z samym podatkiem CIT. Bardzo często dowiemy się na nich więcej także o PIT i VAT. Zagadnienia te będą jednak traktowane bardziej ogólnikowo, choć może się zdarzyć, że szerzej omówione zostaną przepisy, które budzą w przedsiębiorcach wiele wątpliwości.
Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z firmy WLR Training Group