Szkolenie z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy musi przejść każdy pracownik. W zależności od zajmowanego stanowiska, szkolenia te są powtarzane raz na jakiś czas. Za wszystkie płaci pracodawca. Dlaczego są konieczne i co grozi za niedotrzymanie wymaganych prawem terminów?
Szkolenia można podzielić na dwie kategorie: wstępne — przed rozpoczęciem pracy na danym stanowisku i okresowe, wykonywane w czasie określonym rozporządzeniem Ministra Gospodarki i Pracy. Co ważne, szkolenie to dotyczy wszystkich pracowników, niezależnie od rodzaju podpisanej umowy, a także praktykantów i stażystów. Głównym celem jego przeprowadzenia jest:
– zapoznanie z przepisami Kodeksu pracy, informacjami dotyczącymi bezpieczeństwa i higieny pracy oraz udzielania pierwszej pomocy,
– poinformowanie o szkodliwych dla zdrowia i życia czynnikach, związanych z danym stanowiskiem,
– przygotowanie do wykonywania obowiązków i postępowania w sytuacjach nietypowych.
Kto może przeprowadzić szkolenie?
Jeśli pracodawca posiada odpowiednie uprawnienia, może to zrobić sam, jeśli nie — powinien zatrudnić wykwalifikowaną osobę. W Lublinie szkolenia BHP dla pracowników i pracodawców prowadzi Biuro Rachunkowe Pawłowscy. W swojej ofercie ma między innymi: zakładanie teczek osobowych, opracowanie regulaminów pracy i płacy, doradztwo kadrowe czy pomiary natężenia światła. Dzięki doświadczeniu i wiedzy pracownicy Biura zawsze służą pomocą i wyjaśniają wszystkie niezrozumiałe kwestie. Szkolenie BHP nie może trwać krócej niż półtorej godziny. Jest ono obowiązkowe dla każdego stanowiska (jeśli ktoś jest zatrudniany na kilku stanowiskach, na każde powinien przejść osobny instruktaż).
Szkolenia okresowe
W zależności od stanowiska odbywają się:
– raz na rok, jeśli chodzi o prace niebezpieczne,
– raz na 3 lata, na stanowiskach robotniczych,
– raz na 6 lat, dla pracowników administracyjnych i biurowych,
– raz na 5 lat, dla pozostałych zawodów.
Instruktaże te mają na uwadze nie tylko przypomnienie i utrwalenie wiedzy, ale także informowanie o wszelkich zmian związanych z prawem. Należy dokładnie przestrzegać wyznaczonych terminów, za ich niedotrzymanie firma może zostać ukarana mandatem wystawionym przez Państwową Inspekcję Pracy.
Nie ma możliwości, by nie przejść szkolenia wstępnego, jednak jeśli w okresie 6-12 miesięcy pracownik został przeszkolony na innym stanowisku, o podobnym zakresie tematycznym instruktażu, możliwe jest jego zwolnienie ze szkolenia okresowego. W sytuacji, gdy odbywało się ono u innego pracodawcy, konieczne jest pisemne zaświadczenie.
Szkolenia BHP we Wrocławiu a także Oławie i Siechnicach organizuje m.in firma VM COMPLEX.