Zanim dojdzie do decyzji o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej dłużnicy i wierzyciele przechodzą dość długą drogę. Często też na niej spotykają komornika lub syndyka, a te dwie funkcje znacząco się różnią, choć specjaliści działają w postępowaniu upadłościowym i egzekucyjnym. Z zasady w momencie, gdy dłużnik nie wypełnia obowiązków wobec wierzyciela, ten drugi może zażądać natychmiastowej i przymusowej spłaty. Standardowo wszczyna się postępowanie egzekucyjne i jest ono prowadzone przez komornika. Kolejnym krokiem w postępowaniu może być ogłoszenie upadłości konsumenckiej. To inicjuje postępowanie upadłościowe, które prowadzi syndyk.
Kiedy warto pomyśleć o ogłoszeniu upadłości konsumenckiej?
Wielu dłużników i wierzycieli zastanawia się więc, jakie obowiązki ma syndyk a komornik i co to w praktyce dla obu stron oznacza. Przede wszystkim już na wstępnie zaznaczyliśmy, że obie funkcje po prostu występują w różnych procedurach. Syndyk jest pozasądowym organem postępowania upadłościowego. To znaczyć, że przejmuje on zarząd na majątkiem, który wszedł w skład masy upadłości. Natomiast komornik działa w postępowaniu egzekucyjnym, który jest prowadzony przeciwko dłużnikowi i tu obowiązują zapisy Kodeksu postępowania cywilnego. Niezmiennie jednak zarówno postępowanie upadłościowe, jak i egzekucyjne ma przecież jeden cel. Chodzi o odzyskanie przez wierzycieli należności od dłużnika, ale droga jest zupełnie inna.
Zasady upadłości konsumenckiej
Ogłoszenie upadłości konsumenckiej otwiera drogę do grupowego dochodzenia wierzytelności. Prawo do zarządzania majątkiem przejmuje syndyk, a pozyskane w procesie likwidacji środki przeznaczone zostają na spłatę wierzycieli. Inaczej jest w postępowaniu egzekucyjnym. To procedura indywidualna dotycząca wierzyciela i dłużnika. Tym samym takich postępowań może być więcej, ale nigdy nie dochodzi do zbiorowego dochodzenia należności. Wśród uprawnień syndyka masy upadłości znajduje się więc zarząd majątkiem upadłego, informowanie wierzycieli o ogłoszeniu upadłości, spisanie inwentarza, listy wierzytelności oraz zaplanowanie likwidacji masy upadłości i jej przeprowadzenie. Syndyk wszczyna także postępowania sądowe dotyczące masy upadłościowej. Swoje działania wykonuje pod nadzorem sędziego-komisarza, a finalnie składa sprawozdanie. Jak widać zajmuje się pełną obsługą postępowania upadłościowego.
Komornik rozpoczyna swoje działanie na podstawie wniosku złożonego przez wierzyciela wraz z tytułem wykonawczym przeciwko dłużnikowi. W przypadku postępowania egzekucyjnego mogą zostać zajęty rachunek upadłego, wyceniony może zostać majątek, a część wynagrodzenia również może być zajęty przez komornika. Dłużnik może się również spodziewać licytacji swojego majątku ruchomego, nieruchomości, a w przypadku problemów komornik może skorzystać ze środków przymusu oraz wsparcia policji. Komornik jest funkcjonariuszem publicznym działającym przy sądzie rejonowym w konkretnym rewirze komorniczym.
Co dzieje się w postępowaniu upadłościowym?
Życie pokazuje, że często dochodzi do kilku postępowań egzekucyjnych, a także nachodzą na siebie różne procedury, więc wiele osób się zastanawia, kto ma pierwszeństwo – komornik czy syndyk. Warto pamiętać, że postępowanie komornicze ulega zawieszeniu z dniem ogłoszenia upadłości. Natomiast uzyskane w tym procesie środki przelewa się do masy upadłości. Tym samym po dniu ogłoszenia upadłości nie można już zastosować egzekucji do majątku oraz zabezpieczyć i zarządzać nim poza roszczeniami alimentacyjnymi czy też roszczenia pieniężne związane z rentą.